| Jimena1990 a întrebat:

De ce atunci cand expiram aerul oxigenul este mai scazut, iar dioxidul de carbon mai mare? funda:*

Răspuns Câştigător
| nirvanacartof a răspuns:

Pentru origenul merge la plamani si atunci cand expiram eliminam dioxidul de carbon si se aduna intr-o cantitate mai mare.happy

1 răspuns:
| 地獄に行く a răspuns:

Inspiram aer bogat in oxigen. Iar la nivel celular au loc reactii chimice din care rezulta dioxid de carbon. Corpul nu poate supravietui cu CO2 asa ca il elimina prin intermediul procesului de respiratie( expiratie) si, avand nevoie de O2 il asigura prin inspiratie. Sper ca te-am ajutat happy