| Veneficiis a întrebat:

Daca ai un caine de paza si aparare si o persoana te agreseaza risti sa fi tras la raspundere daca acea persoana e ranita grav?

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Tu ai un caine de paza, si te ataca un om si atunci cainele sare la agresorul tau? Teoretic poti fi tras la raspundere dar daca se dovedeste ca ala te-a atacat pe tine si catelul te-a aparat esti ok.

| viotedy a răspuns:

Cu justitia din Romania, da.iese betivul victima.mai ales ca toti se feresc sa fie martori.

| SirGilbert a răspuns:

Cainele de paza si protectie nu ar trebui purtat fara botnita. Daca il porti fara botnita, indiferent ca musca sau nu pe cineva, risti sa fii tras la raspundere!

Daca tu porti cainele cu botnita, cineva te agreseaza si el sare nu-l va rani foarte tare deci n-o sa ai probleme!

Daca porti cainele fara botnita, cineva te agreseaza iar cainele ataca risti pedepse destul de aspre..In primul rand agresorul te poate acuza ca tu ai pus intentionat cainele sa muste fara ca el sa te fi atins.
Un caine bun de paza si aparare trebuiee sa stie sa latre la comanda!
Invata-l si pe al tau, iar in momentul agresarii pune-l sa latre.E destul pentru a-l face pe agresor sa se retraga!

| jeann a răspuns:

Http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-44-cpen

Depinde.
Daca acea persoana iti da doar o palma poti fi tras la raspundere.
Dar daca de exemplu acea persoana te injunghie cu un cutit, fapta agresorului poate fi incadrata la tentativa de omor. In situatia asta nu vei fi tras la raspundere daca justitia isi face treaba.

| Veneficiis explică:

Nu e ideea ca as avea un astfel de caine, eram doar curioasa, azi ma intorceam de undeva cu al meu caine "cules" de pe strada si mi-as fi dorit sa fie unul de paza si aparare cand se luase un betiv de mine si imi spunea ca nu ma lasa pana nu ii dau 10 lei, desi eu nu aveam bani la mine.

| RedNose a răspuns (pentru Veneficiis):

E mare responsabilitate sa ai un caine din rasele periculoase, mai ales, daca e dresat pentru paza si protectie, fiindca orice miscare mai brusca din parte cuiva cu care si contact cainele poate considera o amenintare.

| Pancescu_Vlad_1999 a răspuns:

Nu neaparat

| MNitzu a răspuns:

Da