| loomynarty a întrebat:

Nu stiu daca am pus categoria corecta, dar in fine.
Este adevarat ca peste cateva luni o sa inceapa un razboi ceva cu rusii si americanii? Si am auzit pe internet ca o sa aiba loc in Romania sau ceva, imi puteti explica voi ca eu nu inteleg nimic.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sti exact ce o sa fie peste cateva zile, dar peste cate luni, dar nu cred ca sunt adevarate, nici razboiul dintre rusi si americani si nici ca o sa aiba loc pe teritoriul Romaniei. Zvonuri sunt multe, nu trebuie bagate toate in seama.

| minrest a răspuns:

Categoria e buna, dar cine e proorocul ala care iti da prognoze pe cateva luni? Uita-te pe harta, intre noi si rusi sunt Ucraina si Moldova, de ce s-ar bate la noi, cand posesia tarii noastre nu le aduce un avantaj decisiv?

| Kaℓi a răspuns:

Nu mai crede tot ce citesti pe internet.

| pufulescu a răspuns:

Problema sta asa... USA au nevoie de un razboi pentru a isi revigora economia. Ei ar cam face razboiul asta cu Rusia, pentru ca daca il castiga, au si acces la resursele minerale imense ale Rusiei! UE nu vrea razboi cu Rusia, in primul rand pentru ca tarile europene au parteneriate eonomice bune cu rusii si in al doilea fiindca implica costuri in vieti umane, pe care europenii nu sunt pregatiti sa le plateasca! In Europa, vorbind de continent, nu neaparat UE, americanii au mai ramas cu doi aliati fideli, Polonia, datorita urii innascute pentru Rusia, si Romania, datorita servilismului conducatorilor nostri! Deci, daca va fi sa fie vreun razzboi cu Rusia, nu poate fi decat pe teritoriul si implicand armatele acestor doua tari, altminteri si foarte apropiate fizic de CSI si Rusia. Ai cerut o explicatie, asta e o teorie, eu unul nu cred ca SUA vor declara razboi fara a avea sprijinul UE. Si asta s-ar putea rezolva simplu, organizand un ' 11 septembrie ' pe teritoriul UE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pufulescu):

N-are cum sa fie un razboi numai intre Rusia si USA. Poate doar pentru scurt timp, dar dupa aia s-ar transforma intr-un razboi mondial.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

China cu cine crezi ca ar fi in cazul unui razboi mondial? Si, intr-adevar, au trecut 70 de ani de la precedentul. Tinand seama de unele date statistice (cicluri) si de zanganitul de arme care de aude din ce in ce mai strident...