| Teardrop a întrebat:

A omorât vreodată învăţatul pe cineva?
Oare dacă ar urmării copii să înveţe, să ştie mai mult, să-şi formeze o cultură generală, să fie capabili să aibă o opinie despre un subiect anume, nu ne-ar fi mult mai bine?
În schimb, majoritatea urmăresc să chiulească cât mai mult. Cer scoaterea din programă a unor ore "inutile". Vor ca după 8 ani de şcoală să fie nişte roboţi gata formaţi pentru muncă.

Acum eu vin şi întreb...se încadrează asta în normalitate?

Şi mai ales, repet.
Am omorât învăţatul vreodată pe cineva?

Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

S-au sinucis destui din cauza unor examene, deci învățatul omoară uneori.

Sistemul educațional e incredibil de prost. Nici nu mai știu cât timp mi-am petrecut scriind după dictare când existau copiatoare și cât timp am pierdut învățând pe de rost tâmpenii. Nu mă miră deloc că copiilor nu le place școala, deși există unii copii antisociali cărora le place școala.

Nu doar că școala nu ajută, dar face mult rău, omoară creativitatea și curiozitatea, creează o repulsie față de cunoaștere, lectura devine o povară, nu o plăcere și mai există nenumărate alte probleme. Pe mine m-ar surprinde să iubească școala, așa tâmpă cum e.

Evident că nu vor să facă ore inutile, mai bine învață ceva util.

Problema e sistemul educațional, nu copiii. Copiii se nasc curioși și creativi, școala îi distruge, îi transformă într-o turmă, incapabili să gândească independent și fără aptitudinea de a gândi critic.

Educația începe când se termină școala.

91 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, n-a omorat pe nimeni.
Dar trebuie sa fim constienti ca ne indreptam spre o decadere, spre barbarie. Civilizatia noastra a atins un apogeu al cunoasterii (cum s-a intamplat in antichitate) si, acum e pe panta descendenta, asa cum s-a intamplat la trecerea spre Evul Mediu. Asta incepe intotdeauna prin utilitarism excesiv, prin respingerea invatarii, a culturii, prin pierderea valorilor juste si gasirea unor surogate (acum sunt la moda manelistii, prezentatoarele TV, diversi guru precum si excesul religios). oamenii devin tot mai prosti, mai limitati, progresul se opreste, declinul incepe, ajungem iarasi in cateva sute de ani la nivelul de jos al curbei si, natural, va urma o noua reasezare a valorilor si o noua ascensiune mai puternica decat cele anterioare (ca in Renastere). Nu e nimic anormal, e mersul lumii. Deci da, se incadreaza in normalitate, suferim unii din noi, cei ramasi inca legati de lumea de dinainte de amurg. Dar lumea va merge mai departe si fara noi, se va adanci in incultura si prostie doar pentru a renaste mai vie si mai puternica

| Madalina84 a răspuns:

In viata un copil nu trebuie sa fie doar invatamant. Dar profesorii numai asta urmaresc...Dar daca nu iti place o materie nu ai cum sa o inveti pur si simplu nu ai cum pentru ca nu poti intelege asa cum trebuie..Si mai ales in ziua de azi sunt profesori care poarta pica pe tine si vor sa te lase repetent/corigent doar ca sa faci pregatire. Nu, un copil/elev are si o viata trebuie sa mai iasa din casa, sa mai faca ceva in plus un sport ceva..Nu numai scoala, teme, mancare si somn...Si pentru ca profesorii nu reusesc sa ii faca pe copii/elevi sa inteleaga si nu fac nimic in clasa le dau prea multe teme pentru acasa si e normal sa te saturi de chestia asta. Mai ales ca in Romania invatamantul e prea exagerat daca inainte in clasa a 5-a faceai exercitiile ce le faci acum intr-a a 3-a e prea mult. In alte tari da, faci mai putin dar ai timp sa intelegi cum trebuie si atunci poti sa spui ca inveti ceva. Aici ti se pune totul deodata inveti doar pentru zilele in care dai test sau te asculta si dupa uiti. Si intr-adevar sunt cateva ore pe care le consideri inutile deoarece unii oameni stiu ce vor de la viata si daca considera ca nu le trebuie ceva e clar ca nu vor sa practice degeaba. Nu poti sa inveti tot timpul iar daca de asta e nevoie pentru a ajunge cineva mai bine faci ce iti place si ce consideri ca e necesar. Nu e vorba de omorat dar e prea mult stres. Si eu sunt constienta de asta si am doar 13 ani.

| Fulbaster a răspuns:

Sunteti profesor, sau esti elev care tot ce face este sa invete si nu are viata sociala, sau ai fost?
NU NE ESTE FRICA DE PROFESORI! Ne este frica de notele pe care le primim de la profesori. Multe lucruri pe care le invatam in scoala sunt inutile. Chimia? O urasc, nu am note bune si nici nu o sa am pentru ca pur si simplu nu o inteleg si nici nu am de gand sa lucrez in domeniu.La fel ca si chimia sunt multe altele.Multe lucruri bagate cu forta.
Ma gandesc ca o sa imi dai un raspuns prin care o sa-mi spui ca gresesc...pai astept cu nerabdare...

| Teardrop explică (pentru Madalina84):

Normal că trebuie să iasă din casă şi să facă sport! N-am zis niciodată că nu trebuie. Wtf. Eu nu mă refeream aici la şcoală. Mă refeream la cultură generală.

| Madalina84 a răspuns (pentru Teardrop):

Cultura generala pe care ti-o formezi la scoala...

| Teardrop explică (pentru Fulbaster):

Da bă. Numa să învăţ fac! Atâta tot. Nici nu ştiu cum arată un club, nu am ieşit din casă de 6 luni, acuma îmi fac tema la mate.

Nu-ţi spun că greşeşti. Fiecare cu părerea lui. Da' mi se pare penibil să faci astfel de prezumţii, că-s "elev care tot ce fac este să înveţe şi nu are viaţă socială" sau că am fost. E penibil. Doar pentru îmi place să învăţ chestii, tragi concluzia asta? Asta-i cel mai greşit cu generaţia noastră.

| doctorandus a răspuns (pentru Brigaela):

"Despre filozofii moderni se spune ca ar fi crezut in niste noi zori ai civilizatiei, in care oamenii sa devina rezonabili, si totul sa mearga pe urma din bine in mai bine. Conform acestei opinii vulgare, ei nu ar fi inteles caracterul ineradicabil al raului si nu ar cunoscut sau nu si-ar fi dat suficient seama de puterea irationalului, de care epoca noastra, mai profunda din punct de vedere intelectual, e atat de constienta. In aceste pagini am incercat sa arat ca aceasta este o interpretare deformata si interesata. Nimeni din cei care analizeaza atent acest proiect nu poate sa-i acuze ca ar fi fost prea optimisti, in sensul de a astepta un triumf rapid al ratiunii sau ca ei ar fi subestimat puterea raului. Aceasta parere vulgara nu ia in seama cat de machiavelieni erau, in toate sensurile acestui cuvant, ei fiind de fapt discipolii lui Machiavelli. Nu prin a ignora raul din om sperau ei sa-i imbunatateasca soarta, ci prin a lasa raului cale prin a cobori stacheta, mai degraba decat a-l combate. Rationalitatea calificata pe care ei o asteptau de la cei mai multi dintre oameni a fost cu buna-stiinta fondata pe a incuraja cea mai mare dintre irationalitati. Egoismul trebuia sa devina calea spre binele obstesc, si ei nu se gandeau deloc ca splendoarea morala sau artistica a natiunilor din vechime va putea fi reprodusa in lumea pe care o planuiau. Combinatia de duritate si de jucausie din scrierile lor ar trebui sa risipeasca orice suspiciune ca ei ar fi avut sperante nefondate. Ceea ce ei au planuit a fost "realist", daca ceva a fost vreodata asa... Vulgaritatea societatii moderne, obiectul atator jelanii din partea intelectualilor, este ceva cu care acesti filozofi deja facusera pace." Allan Bloom, The Closing of the American Mind.

| Teardrop explică (pentru Madalina84):

Da, ţi-o formezi şi la şcoală. Gândirea logică mi-am format-o la şcoală, nu acasă. Nici mie nu-mi plac o grămdată de materii. De exemplu fizica. Da' asta nu-nseamnă că pot s-o numesc materie inutilă. Am colegi/prieteni cărora le place.

| Fulbaster a răspuns (pentru Teardrop):

Eu nu spun ca nu invat, DAR invat lucruri care imi plac si in care vreau sa profesez.
Inca sper ca ai pus intrebarea la misto laughing

| Teardrop explică (pentru Brigaela):

Îi aşa de sumbru...

| Teardrop explică (pentru Fulbaster):

N-am pus-o deloc la mişto. Eu încă sper c-o să te opreşti din comentat. Mă enervează când oamenii insinuează lucruri despre mine. Lucruri pe care n-am cum să demonstrez că-s greşite. Aşa că mai bine mă opresc, înainte să-mi fie aruncate şi alte acuze în spate de-un tip/tipă care nu înţelege nimic din ceea ce vorbesc. Atunci când conversaţia nu-i pentru mine, simt, şi ies. Salut!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru doctorandus):

Si parerea ta?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Teardrop):

Ba chiar deloc. E ca toamna, vine iarna numai pentru a pregati o primavara

| Teardrop explică (pentru Brigaela):

O primăvară pe care eu n-o s-o apuc. Nu sună aşa fain. Dar ai dreptate...e mersul lucrurilor. Istoria continuă să se repete. Însă ciclul ăsta poate fi stopat, cred eu. Mi se pare aşa de trist că noi continuăm să facem aceleaşi si aceleaşi greşeli.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Teardrop):

Iar ac raspuns la cei care spun: nu invat aia ca nu am neaparata nevoie de ea, pot trai si fara ea. Eu le spun studentilor mei: daca v-as da acum 100 de lei, ati lua-o, desi nu aveti neaparata nevoie de ea, nu muriti fara ea, dar o sa-i gasiti utilitate, acum sau in viitor. Daca va dau informatii, stiinta, invatatura, va feriti de ea ca de naiba, nu va ganditi ca va va folosi poate intr-o zi, ca e o investitie in voi, in viitorul vostru, in mintea voastra. Iar apoi va plangeti ca nu va gasiti loc de munca, ca vi se cer chestii pe care nu le stiti, ca lumea se schimba si voi nu faceti fata, ca domeniul mic si stramt pe care l-ati invatat nu va ofera sanse si satisfactii, fara sa intelegeti ca daca invatati mai mult si economiseati informatii, ca pe bani, azi ati putea sa va gasiti cu usurinta ceva mai bun. Fiecare informatie pe care o inveti e ca un ban pe care il castigi, chiar daca numai o parte sunt esentiale supravietuirii, celelalte te vor ajuta sa-ti faci viata mai usoara, mai frumoasa, mai interesanta.

| Fulbaster a răspuns (pentru Teardrop):

Eu am incercat sa-ti transimit ceva, sa schimb totul intr-o gluma, daca nu te-ai prins imi pare rau.
Sper sa nu mai dam unul de altul...

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Teardrop):

NU vei apuca nici iarna, doar o toamna timpurie. Si lumea nu se raporteaza la tine, nu ar trebui sa-ti dai atata importanta, pana la urma, tu contezi numai prin ceea ce oferi.
Nu sunt greseli, sunt pur si simplu cicluri care ne depasesc. Nu suntem perfecti, pe mine nu ma mai intristeaza asta. Stiu doar ca eu incerc sa fiu cat mai buna si asta imi e suficient.

| Teardrop explică (pentru Brigaela):

Frumos spus. Ar trebui să investim mai mult în experienţe, decât în lucruri materiale. Când citesc unele chestii aici, pe TPU, unde îşi exprimă părerile oameni simpli, de rând, îmi dau seama că umanitatea o ia într-o direcţie aşa greşită...

| doctorandus a răspuns (pentru Brigaela):

A avut vreodata plebea cultura?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru doctorandus):

Nu. Dar acum e mai mult decat plebea. Am problema asta cu studentii mei, care vor fi medici si intelectuali si de la care te astepti sa fie insetati de invatatura. Cand eram eu studenta, poate un student dintr-o grupa de 11-12 era indiferent la bursa, restul toti aveau note atat de mari incat fie luau bursa, fie erau in zona. Acum ii intreb: voi trageti la bursa. Raspunsul: a, nu, e greu, ar trebui sa invatam prea mult, nu are rost... Sunt doar cu 15 ani mai mici decat mine si fac o facultate mai bine cotata. In 9 ani, de cand predau, am redus cu 30% cantitatea de informatii prezentata si dau note, in medie, cu 1, 5 puncte mai mici. Nu stiu daca mi-a crescut si indulgenta (adica daca dau note mai mari decat inainte pentru acelasi raport de invatare). Ei nu sunt plebea, sunt, cel putin teoretic, elita, au intrat la facultate in conditii de 5 pe loc concurenta si au facut licee excelente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Sunt elev si vreau sa iti spun cum vad eu lucrurile.In ziua de azi avem o deschidere mai mare la informatii:tv, calculator, biblioteci multe(cam lipsite de cititori ce-i drept).De exemplu la scoala in a 5a m-am apucat de engleza si pana in a 9a nu am avut un profesor de la care sa inteleg ceva, toata engleza pe care o stiu e din jocuri, filme etc(si totusi daca as pleca undeva in afara as putea sa ma inteleg cu cineva.Usor, usor am prins expresii, cuvinte fara sa vreau).Sa nu mai zic ca informatiile predate sunt invechite, manuale de prin 2000-2002 majoritatea rupte, mazgalite, sau poate chiar deloc... plus ca in fiecare an se fac diverse descoperiri pe care nu le prezinta la scoala, in schimb ne zic de descoperiri de pe vremea lui Ceausescu.Profesorii iarasi nu isi dau silinta (nu toti, sunt si exceptii) si se coboara la mintea noastra, altii nu stiu sa se impuna...ma rog.Plus ca nu inteleg de ce sa ma rup cu invatatul la 16+ materii diferite, fiecare profesor cu asteptarile lui, cu temele lui, cu mofturile lui.Nu stiu sa ne exploateze creativitatea, inteligenta si energia, ne tin 7 ore cu curu pe scaun si se asteapta sa fim linistiti si cuminti si ne baga textele invatate la randul lor.Astept raspunsuri de genul,, vai saracii de voi"sau,, sunteti prosti si nu invatati si aveti asteptari". Asta e perspectiva mea de elev de liceu si mai inainte ganditi-va la cata placere va facea si voua scoala.

| Darkmagic a răspuns (pentru Brigaela):

Ai dat primul raspuns de nivel "funda" happy asa-incat nu o sa mai pun si eu unul... big grin
Punctual, adaug totusi ca nu trebuie confundate notiunile de "cultura".
"Cultura plebei", in oglinda cu o "cultura" a elitei?
Sau cum? big grin
Nu exista "plebe" ori popor, fara o "cultura".
"Cultura plebei" a existat dintotdeauna, de la "Miorita", trecand prin milioanele de proverbe, maxime, zicatori, basme, etc, TOATE, formatoare de mentalitati.
Faptul ca acum cultura poporului s-a axat si limitat la manelism si la "inteligenta" generata de Google, in detrimentul studiului si cititului de carte, nu face decat sa accentueze corectitudinea teoriei tale ce priveste "decaderea spre barbarie". happy

| ksuper31 a răspuns:

E vorba de indoctrinare. Miley Cirus, Justin Bieber, etc, etc, toate aceste "personalitati" sunt adorate de copiii. Si ce au facut ele? Le-au schimbat perceptia despre scoala si viata in general. L-ai vazut tu pe Justin Bieber sa cante un vers, intr-o melodie despre cultura? Presupun ca NU. Majoritatea copiilor din ziua de azi sunt indoctrinati cu prostie si idei tampite aflate de la TV sau de pe site-urile de socializare.
"Cine mai are nevoie de cultura generala cand exista google?"
Succes!

| Robert2526 a răspuns (pentru Brigaela):

CU tot respectul pe care il port pentru Dumneavoastra, pentru ca v-am cunoscut si chiar m-ati ajutat foarte mult, va multumesc inca odata pe aceasta cale, nu credeam ca va gasesc pe un site de acest gen. Personal nu cred ca aveti dreptate, lumea merge intr-o directie buna, nicidecum spre prostie si nu este vorba de o decadere. Nu stiu cum, dar exista o categorie aparte de oameni, din care faceti si dumneavoastra parte, care considera ca trebuie sa fim o tara de intelectuali, toata lumea trebuie sa invete? In nicio tara din lumea asta nu o sa fie toata lumea intelectuala, ca atunci s-ar duce naiba ttul. Unii dintre noi suntem dispusi sa invatam si altii pur si simplu nu. Avem si acum elite, la fel cum aveam si in anii 90, si in 70 si in 50 sau cand mai vreti dumneavoastra. Nu se schimba o societate atat de usor, cu atat mai putin intreaga lume.

Sunt sisteme de invatamant cu mult mai performante decat al nostru, unde in NICIUN caz nu se pune accent pe cat mai multa informatie bagata inutil in capul copiilor. Sunt sisteme de invatamant, spre exemplu Elvetia, unde sunt discipline optionale foarte multe, iar copii nu stau la scoala 6-7 pe zi. Este mult prea mult 7 ore la scoala, 2 pe drum. De invatat, mancat si relaxat cand mai este timp? Daca nu intelegem asta, plecam din start cu o idee total gresita.

Cat despre exemplu dumneavoastra, cu 100 de lei acceptati de oricine, nu il vad ca un exemplu care sa dovedeasca ceva. De ce? Nu se raporteaza la acelasi lucru, chiar daca in principiu pare asa.Romanul are mentalitatea asta paguboasa ca, prin nu stiu ce metode trebuie sa stim cate putin din fiecare. Pana si angajatori de la noi sunt niste tampiti care angajeaza "diplome" fara sa ii intereseze ce stii sa faci. In facultate, practica este egal cu ZERO ( exceptie facand medicina). Avem un sistem de invatamant in care invatam din fiecare cate putin, teoretic, si prost.

| Loora a răspuns:

Nu a omorat si nici nu omoara pe nimeni! Copiii din ziua de azi nu mai sunt atrasi de invatatura. Este trist dar adevarat. Noua generatie este sub orice critica! Peste cativa ani cred ca o sa ajunga profesorii sa stea la catedre fara elevi in clase! Din nou, trist dar adevarat! Acest fenomen nu apartine normalitatii dar, din pacate, este tot mai raspandit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pui sa fac comparatii aiurea.Nici mersul pe bicicleta n-a omorat pe nimeni, dar unora chiar nu le-a placut.Au invatat cand le-a trebuit si nu cand le-a impus cineva.
Sistemul actual de invatamant nu se axeaza pe dezvoltarea individuala, cred ca asta este prima greseala.Suntem asa de diferiti, dar la scoala ni se spune ca suntem toti egali si suntem bagati oala majoritatii.
Fiecare dintre noi poate face lucruri uimitoare, dar inca nu stim asta, descoperim pe parcursul vietii unele aptitudini, altii niciodata.
Nu a omorat pe nimeni invatatul, dar stiu si cazuri de elevi cu rezultate foarte bune care au ales sa lucreze in alte domenii decat cele la care si-au tocit coatele, pentru ca pur si simplu nu le-a placut.
Decamdata piata muncii si sistemul de invatamant, sunt total paralele.Asta n-o patim doar noi, se intampla si pe la case mai bune.

| Otto2014 a răspuns:

Ar fi bine daca ar fi scoasa religia, tehnologica, si alte ore inutile

| Teardrop explică (pentru a3e6u9):

Eu nu mă refeream la şcoală. Mă refeream la învăţătură în general.
Ceea ce spui tu e puţin distopic, nu te supăra. Exagerezi cam tare. Mie una, curioziatea mi-a fost stânită în şcoală. Apoi am căutat să învăţ mai mult despre ceea ce mă interesa. Nu sunt că mă interesează toate subiectele, dar nici n-o să spun că o materie precum fizica sau chimia sunt inutile.

Am văzut destui copii antisociali care detestă şcoala tocmai pentru că acolo sunt fortaţi să socializeze. Îmi pare rău, dar nu pot fi de accord cu tine.

| Teardrop explică (pentru Otto2014):

Nu văd Educaţia Tehnologică ca fiind inutilă. Eu am avut o profă tare naşpa în generală, da' materia în sine mi-a plăcut. Era interesantă. Plus că e o oră de relaxare.

Religia...aici depinde tare mult de profesor.
Am avut un prof super tare cu care râdeam tot timpu', ne lăsa să ieşim afară, să citim, ne ajuta la alte materii... apoi am avut un prof nebun care mi-o dat 2 în prima oră.
E destul de relativ. E bine că de la anul va fi scoasă din şcoli.

| Otto2014 a răspuns (pentru Teardrop):

Eu am un profesor de religie cam naspa, la ora de tehnologica ma plictisesc de moarte.