| anonim_4396 a întrebat:

Oare cum vor arăta oamenii în viitor?
Dar copiii? Din câte observ copiii din ziua de azi de abia așteaptă să se maturizeze. Nu cred că acesta este un lucru bun.
Din cauza mâncării nesănătoase (gen McDonalds, KFC ) tot mai multi oameni vor ajunge să sufere de boli.
Apoi, oare tehnologia are un impact pozitiv de durata asupra oamenilor? Peste 50 de ani, nu se va mai putea supraviețui fără tehnologie. Generația oamenilor care nu au avut niciodată un telefon nu mai există.
Eu cred că va avea loc o diferențiere majoră între oamenii deștepți, talentați și oamenii de rând.
Aștept părerile voastre sincere.

25 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Prin tehnologie, telefon putem comunica cu cineva din orice colt al planetei; tehnologia este o interfata a ceea ce putem face prin constiinta.
Eu nu percep oamenii ca fiind destepti sau de rand, daca un om exista aici are partea lui de jucat din intregime; fiecare om are ceva al lui pe care il poate face bine indiferent de inteligenta sa.
Copii se maturizeaza si cresc in ritmul lor, mediul in care sunt si oamenii de care sunt inconjurati, suntem creatorii propriei noastre lumi.

| Shammal a răspuns:

Mersi.

| Shammal a răspuns:

Mersi fain, o zi placuta in continuare!

| Violleta2022 a răspuns:

Mancarea nesanatoasa, incepe de fapt cu vegetalele modificate genetic, cu animalele si pasarile tratate cu hormoni, mancandu-le, totul se transmite corpului nostru. Oamenii au inceput sa se destepte, sa vada, sa citeasca, sa simta pe propria piele ca sunt probleme de sanatate si sa incerce sa le rezolve. Am inceput deja sa selectam mancarea organica, am inceput sa prcepem ca medicamentele si chimicalele ne fac mai mult rau decat bine. Totul se va schimba in urmatorii 50 de ani! Sunt comvinsa ca mancarurile modificate genetic, cu prezervative sau aditivi, vor disparea.
McDonald si KFC sunt de fapt minori, comparat cu masa abundenta de alimente, vegetale si carne modificate genetic si chimic, care sunt deja pe piata, spre consumul larg al maselor.

Cat priveste generatia oamenilor care nu au avut niciodata telefon, ei bine exista si va exista!
India, Africa si multe alte state sarace, sunt populate cu oameni foarte saraci, bogatii find doar 1% probabil din populatia tarii respective, oameni care traiesc simplu, fara lumina, fara electricitate, fara telefon, fara aparatura electronica sau electocasnica.
Noi, ne dorim tot mai mult sa avem liniste, ne inchidem telefoanele sambata si duminica, ne chinuim sa ne desprindem de computer si televizor macar in weekend, sa putem traii in aer liber, sa iesim din stresul acumulat peste saptamana.
Sunt oameni puternici, oameni cu bani, care prefera sa mearga in concedii pe insule fara tehnologie, fara comunicare, fara telefon, fara TV, computere si restul, doar pentru ca vor sa se relaxeze si sa traiasca sanatos, isi doresc linistea si calmul zilelelor fara haos si stres.

| NellieLovett a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai da ai dreptate, de asta cred ca se va face o diferentiere intre oamenii desteptii si cei prosti. Aia desteptii, stiu ca telefoanele nu sunt bune, si incearca sa scape de ele (si nu numai telefoanele).Aia prostii, devin dependenti de tehnologie si astfel, ajung sa fie manipulati de aia "destepti" si profitori.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da. Lumea a evoluat. Deja se observa lucruri iesite din comun. Asta pana cand o sa se ajunga la un punct cand nimic nu mai are sens. Dar nu stim cum o sa fie.
Tehnologia asta a venit cu dezavantaje pana cand o sa se doreasca sa se scape de ea.

| NellieLovett a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tehnologia face relatiile intre oameni sa dispara.Stii articolul de pe Bravo in legatura cu dependenta de telefon? Chestia cu intalnirea nu va mai fi o gluma peste cativa ani.

| DoarBogdan a răspuns (pentru NellieLovett):

Ai dreptate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Tehnologia arata doar cat suntem de lenesi, nu cat suntem de destepti, sau poate comoditatea este o inteligenta.

Eu sper ca viitorul sa arate fara oamenii.

cat mi-am dorit sa ma maturizez si sa fiu independent ca sa aflu pe urma ca totul este o capcana, maturizarea sabie cu doua taisuri.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asta nu cred ca poate sa raspunda cineva concret. Cred in viitor tehnologia va mai evolua intr-adevar peste 50 de ani, dar probabil fast food-urile ca Mc sau KFC o sa se schimbe radical la meniuri, logouri, nume si asa mai departe.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Zic si eu ca vor fi vremuri din ce in ce mai grele

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Intrebarea ta care ai pus-o mi-a fost recomandata si mie de cineva la o intrebare aproape asemanatoare si i-am dat funda persoanei respective

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

REferitor la intrebare:Vezi si tu ce in ziua de azi razboaie, fooamete, etc.SI conflicte intre religii su multe altele. Si tehnologia este foarte avansata si nu stiu cum va fi peste 50 de ani oricum dependenta de ia este foarte mare oricum.In legata cu copii nu-i bine deloc ca vezi si tu ca sunt fete care fac copii la 16 ani si chiar si mai devreme si ele nici nu si-au terminat scoala si habar n-au sa creasca un copil, copilul acela fiind crescut de parintii lor.

| drutzix a răspuns:

Pai deja nu poti trai fara tehnologie. Daca iau tot ce ai (inclusiv hainele) si te arunc in salbaticie poti supravietui?
Si faptul ca nu mai mori la 12 ani de varicela si multe altele cred ca este un impact pozitiv.
Fast-food-ul nu este nesanatos daca mananci mai rar aceste produse dar daca mananci ca porcu' in fiecare zi de la Mc cred ca meriti sa te imbolnavesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca mai toate parereile tale sunt proaste.

Copiii chiar se maturizeaza mai repede pentru ca se adapteaza ritmului in care avanseaza umanitatea. Si se vor maturiza din ce in ce mai repede, pentru ca... evolutie.

Oamenii care au acces la mancare nesanatoasa au, in acelasi timp, si acces la informatie. Mai au acces la mancare sanatoasa si la tratamente medicale cum nu au existat niciodata in trecut. Tu crezi ca acum sufera umanitatea de boli, datorita mancarii nesanatoase? Ai auzit de malarie, tuberculoza, ciuma, holera, lepra, variola, gripa spaniola? Astea se intamplau cand lumea manca "sanantos". Inainte sa apara KFC si MCDonalds milioane de oameni erau decimati de epidemii in cateva saptamani. Si tu iti faci griji din cauza hamburgerilor? Nu mai inghiti orice rahat pe care il vezi la TV!

Tehnologia sta la baza globalizarii. Numai un cretin absolut sau un copil inconstient ar putea considera ca tehnologia are un impact negativ. Descoperirile care s-au facut in ultimii 30 de ani datorita tehnologiei si globalizarii, nu s-au realizat in toata istoria omenirii, de cand am coborat din copaci. Daca tie ti se pare ca traitul in jungla si indesatul cu banane e mai benefic decat toate conditiile si confortul de care te bucuri astazi, nu te opreste nimeni sa te intorci acolo. Noi, oamenii care "credem" ca tehnologia e benefica mai ramanem o vreme pe aici.

Intotdeauna umanitatea va putea supravietui fara tehnologie. Suntem animale, suntem creati si adaptati sa traim fara tehnologie. Tehnologia este urmarea directa a creierul nostru dezvoltat dar, daca maine ar disparea, umanitatea ar supreavietui fara probleme. Si asta tot datorita celei mai smechere trasaturi evolutive de pe planeta si anume creierul uman.

| NellieLovett a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea e ca mai toate parereile tale sunt proaste.
Nu ma refeream la maturizarea intelectuala, ci la cea fizica, care se datoreaza hormonilor din mancarea McDonalds, KFC etc.
Apoi, probabil esti ceva in genul "Oamenii care au acces la mancare nesanatoasa au, in acelasi timp, si acces la informatie", pentru ca, iti demonstrez, informatia aceea este gresita(asta daca ai timp sa ma urmaresti in timp ce bagi in tine la hamburgari). Omu' destept stie sa faca diferenta dintre rahaturile de la televizor si chestiile adevarate, si de aceea nu se ineaca in tampenii. Omu' prost, apuca ce prinde, si asa apare conceptul de "taran". Nu stiu, poate ai "apucat" rahaturi la televizor, de contrazici tot ce corespunde vietii tale.
Apoi,(daca deja nu ai raportat) pe mine parintii m-au crescut si ma cresc ca pe un "cretin absolut sau un copil inconstient" si nu regret asta. Pentru ca, acei copii crescuti de mama tehnologie, nu au ajuns sa castige locuri fruntase la olimpiade.Si din copiii de acum se formeaza oamenii viitorului...
"Supravietuitul" era la figurat.Nu cred ca daca ai fii recompensata cu habar n-am cati bani te-ai putea despartii de mami tehnologie. Creierul uman, de care vorbesti, nu mai prea exista la specimenele de astazi, sau daca exista, este folosit pentru chestii de genul: "Vreu la Mc." sau "Draga, Flappy Bird, te rog nu cadea! Nu, de ce, aproape aveam highscore!". Si pentru ca lungimea unui discurs este invers proportional cu calitatea lui (sau pentru ca deja ai dat ignorati) ma opresc aici.

| anonim_4396 explică (pentru NellieLovett):

1. Omul inteligent nu se uita la televizor.

2. Prostii au existat dintotdeauna si dintotdeauna au fost folositi cu diverse scopuri. Media ii manipuleaza, religiile ii manipuleaza, guvernele ii manipuleaza, oamenii inteligenti ii manipuleaza, pana si alti prosti ii manipuleaza. Din moment ce reprezentati majoritatea planetei sunteti targetul principal al oricarei entitati.

3. Ce inseamna "copii crescuti de mama tehnologie"? Insinuezi ca in educatia oamenilor inteligenti lipseste tehnologia? Curentul electric, computerul, internetul?

4. Defineste "supravietuitul" la figurat. Cu punct si virgula.

5. Nu sunt fata. Nici macar atat nu te-a dus capul... Nu orice nick care se termina in "a" apartine unei femele.

6. In lipsa creierul organismul nu ar functiona, deci exista. Faptul ca majoritatea lumii e formata din cretini nu e o veste noua decat pentru alti cretini. In realitate prostii au dominat rasa umana dintotdeauna intr-un procent covarsitor. Cand folosesti expresia "nu mai prea exista la specimenele de astazi" insamna ca stii tu niste vremuri in care oamenii inteligenti dominau specia umana, lucru care, evident, nu s-a intamplat niciodata. Invata ce e penibilul si evita-l ca sa nu te mai faci de cacao.

7. Lungimea unui discurs nu este invers "proportional" cu calitatea sa. Aceasta este oferita de catre cel care l-a compus.

8. Du-te si uita-te la TV, sa nu-ti dea sangele pe nas de la atatea concluzii inteligente la care ai ajuns astazi.

| NellieLovett a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi, am pus intrebarea din plictiseala laughing
Chestia ca esti fata a fost o scapare (din instinct)...
Fiecare cu parerea lui, la urma urmei...

| Dragosdoar a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica tot ce e la televizor apartine oamenilor prosti?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Dragosdoar):

A spus o data omu, nu cred ca e nevoie sa se repete.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti informatat bine, asa e

| MistretulPufos a răspuns:

O sa fim niste grasi care plutesc pe niste scaune care fac mancare si au un telefon sau o tableta atasate de ele...sau mistretii vor distruge rasa umana muahaha devil

| Cliar a răspuns:

Viitorul este afectat de prezent iar prezentul de trecut. Deci in concluzie trecutul afecteaza viitorul, in functie de ce actiuni fac anumiti oameni in prezent, sau in functie de ce element din trecut ii determina pe oamenii din prezent sa faca acea actiune, va urma un viitor al acelei linii temporale. Daca elemntul x lipseste in trecut, se va simtii diferenta majora si in prezent si in viitor. Deci din aceasta cauza calatoria in timp este o dorinta imposibila, iar oamenii de stiinta spun ca exista doar prezent.

| Anca6991 a răspuns:

Daca ne gandim la faptul ca toata ascensiunea asta a tehnologiei a avut loc in numai 10 ani, cred ca schimbările de care vorbești se vor petrece mult mai devreme. Despre fast-food, era si inainte, dar era mai mult un moft, o chestie wow, pe cand acum e ceva normal, ba chiar e anormal sa mananci acasă. In ultimul timp oamenii/copiii au ajuns sa se axeze pe diverse lucruri, mai putin pe cultura( zic sa avem macar cultura generală si sa stim sa vorbim corect). Strict despre Romania, daca acum incercam sa ne apropiem de niste standarde, in cativa ani vom ajunge sa fim îngropați in prostie si sa "pierdem" tot, pentru ca asta e efectul a ceea ce se petrece, si iarăși o părere proprie, asta se si doreste(motive ar fi multe). Cred ca doar cei puternici, cei care nu se lasa manipulați si clintiti de la scopurile lor, vor reuși sa se evidențieze(lucru ce nu va fi deloc greu, dar printre oameni ce nu apreciază inteligenta, va fi si inutil). Ne așteaptă vremuri grele, deci sa ne pregătim...

| AlejandroAlex a răspuns:

Copii? Pai ca si in ziua de azi in fata calculatorului/telefonului/tabletei/televizorului si `fumatori de cistoace de pe jos`. Iar adultii in fata telefoanelor si unii responsabili iar altii iresponsabili. FUNDA?