| LORY a întrebat:

1. Ce materii se fac in clasa a 9-a la stiintele naturii? La ce materii se dau teze?

2. Ce se studiaza, mai exact, in clasa a 9-a la matematica, fizica, chimie si biologie? Dar la istorie si geografie?

Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Roxynutza_7660 a răspuns:

Dai teza la : mate, romana astea 2 sunt obligatorii
Chimie-bio-fizica (obligatotii doar 2)

In a 9a se fac urmatoarele materii: mate, romana, chimie (3ore am avut eu p saptamana), bio, fizica (tot 3 ore), logica, engleza, franceza, TIC, Info, muzica, desen, sport, religie, istorie, geografie.

La mate : degeaba iti spun acum vezi atunci, imi aduc aminte ca in semestrul 2 am facut ecuatii d gr2 ceva mai complicat, am facut multe exercitii cu sin si cos etc

La bio : am inceput cu celula ( ce este etc), virusurile, bacterii, sh multe altele

La fizica si chimie mai bine vezi u in a 9a deoarece sunt sh multe chestii care le stii dar sh multe care poate nu o sa le intelegi ( depinde d profi) multi isi scamba stilul sh o sa va fie greu la inceput, problemele o sa se rezolve in alte feluri

La istorie : sincer nu am invatat asa d mult la istorie, deoarece nu ne stresa, totusi sunt la bio-chimie nu la limbi straine, stai flex, nu e grea materia

La geografie-in semestrul 2 o sa lucrati mult cu harta lumii, trebuie s-a cam inveti harta, o sa faceti musonii, brizele, rocile, vanturiile ( d cate feluri sunt )
In sem I : la inceput universul ( ce este etc), stelele, etc

Oricum succes! O sa fie un an fain ti spun eu big grin fundita?