| Tonu_Georgiana_1997 a întrebat:

1.Cum pot sa evit sa-mi apara acnee?

2.Este afectata fata mea daca ma dezinfectez in fiecare seara cu siprt(adica pun pe un disc demachian spirt si imi curat fata cu acesta)?:*
Funda!:*

Răspuns Câştigător
| AnnnnnaXD a răspuns:

Nu,nu e bine cu spirt pentru ca acesta iti usuca fata si iti pot aparea tot felul de iritatii. Spala-te pur si simplu cu un sapun normal sau pentru bebelusi( nu este asa dur). Incearca un demachiant pe care sa-l folosesti zilnic ( demachiantul nu este neaparat pentru machiaj ci pentru inlaturarea prafului, a mizeriei acumulate intr-o zi etc.). Iti poti face saptamanal o masca cu argila, lamaie si miere pentru un ten curat si sanatos. De asemenea ceaiul de musetel este recomandat. Fa-ti unceai de musetel si clateste-ti fata cu el.

2 răspunsuri:
| prizeFTW a răspuns:

Spală-te mereu pe faţă cu săpun şi foloseşte o cremă hidratantă pentru faţă.Şi nu, din potrivă, este bine să-ţi cureţi tenul seara înainte de culcare cu spirt.Recomand săpunurile Dove. Dacă te speli cu un săpun dove nu-ţi mai trebuie nici un fel de cremă.

| prizeFTW a răspuns:

A da şi acneea este ceva normal în pubertate (12-14 ani), acneea apare şi din cauza dereglărilor hormonale apărute în perioada pubertăţii.