| sbboy a întrebat:

(14 FUNDITZE)hei TPU.Am mare anevoie de ajutorul vostru.Caut de cateva zile informatii, imagini, citate despre ioan caianu(johanes caioni) si nu prea gasesc.Am nevoie de tot ce se poate sti despre el in urmatoarele 2 saptamani.Asa ca m-am gandit sa deschid un concurs. Ajutati-ma sa gasesc totul despre el si primiti cate o funda in fiecare zi. Voi posta intrebarea in fiecare zi la pranza si de cate ori aduceti informatii noi primiti o funda(14 funde in total sau mai mult). Puteti sa luati de oriunde in afara de wikipedia(am trecut pe acolo) Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Zooom a răspuns:

Ioan Căianu (în maghiară Kájoni János, latinizat Ioannes Caioni) (n. 8 martie 1629, Căianu Mic - d. 25 aprilie 1687, Lăzarea) a fost un călugăr franciscan din Transilvania, primul autor român de muzică cultă, constructor și reparator de orgi, culegător de folclor, gânditor renascentist și precursor al iluminismului.n legătură cu originea sa, Ion Căianu însuși notează: „Natus valachus sum" („M-am născut român"). Este primul autor atestat de muzică cultă din Transilvania, în condițiile în care până relativ recent a fost considerat doar culegător de muzică. Căianu a avut o contribuție însemnată (dar nu unică) la întocmirea codicelui care îi poartă numele, Codex Caioni.
În privința variantelor numelui său, în epocă s-a folosit grafia cu inițiala „K", astfel: Joannes Kajoni. În timp ce versiunea latinizată este cea mai răspândită astăzi între cercetătorii străini (Caioni), în România și Ungaria se folosesc îndeosebi variantele reconstituite la nivelul limbii actuale (neconfirmate în epocă): Ioan Căianu și Kájoni János.S-a născut în Căianu Mic din comitatul Solnoc-Dăbâca (devenit mai târziu județul Someș, astăzi județul Bistrița-Năsăud). A copilărit în Cluj și la Șumuleu Ciuc. Era de origine nobilă: mătușa lui, Judit, era soția lui István Rácz, căpitanul garnizoanei de Ciuc. Și-a început studiile la iezuiții din Cluj, continuându-le la franciscanii din Șumuleu Ciuc. Va fi adus la mănăstirea de aici de mătușa sa. În anul a 1647 depus jurământul monahal. Pentru a-și continua studiile, Căianu pleacă la Nagyszombat, unde se axează pe științe muzicale. În 1655 a fost sfințit preot. A locuit la Michaza (azi în județul Mureș) și Lăzarea (azi în județul Harghita).
Ioan Căianu a murit în data de 25 aprilie 1687, în localitatea Lăzarea, în Scaunul Secuiesc al Ciucului. A fost înmormântat în cimitirul mănăstirii franciscane, într-o groapă neînsemnată, conform dorinței sale. Funda?

1 răspuns:
| Zooom a răspuns:

14 fundite?