| flavius01 a întrebat:

Abuz de putere din partea profesorului? Va rog spuneti-mi ce parere aveti. Astazi, la ora de chimie, doamna profesoara a intrat in clasa si mirata, ne-a intrebat de ce nu avem scose foile pregatite pentru test, test care, cu doar o ora in urma l-a anuntat joi (toti am inteles ca testul e joi, imposibil ca 31 de copii sa inteleaga gresit). I-am spus situatia, dupa care a inceput sa ridice tonul la noi si sa ne zica ca ea a zis ora viitoare (adica azi) si nu joia viitoare, ce se presupune ca am inteles noi gresit. Ori ea joi(ora trecuta), avea poze de grup cu clasa ei si a plecat un pic mai grabita din clasa ca sa ajunga la poza si mi se pare extrem de posibil sa fi gandit ora viitoare si sa zica joia viitoare (cum ti se intampla sa strigi in graba un prieten cu alt nume). Acestea fiind zise, ne-a zis ca testul va fi unul din lectia de zi, dar ne-a impartit subiectele care le avea pregatite cand a intrat in clasa, subiecte care cuprindeau mai multe lectii. Ultima lectie de teorie facuta a fost facuta acum 2 sau 3 chiar ore in urma, in rest rezolvand probleme, iar cealalta lectie din care a fost actualul test a fost facuta cu si mai multe ore in urma. Evident ca nu puteam sa stim toate astea fara sa ne repetam sau invatam pentru test. Ne-a dat subiectele si dupa, am dat testul. La finalul orei (dupa test) am fost la ea. Eu stiam (poate gresesc) ca teste din lectiile de zi nu pot fi trecute direct in catalog. Stiind asta, am fost sa o intreb fara nici cea mai mica de urma de ironie sau sarcasm in voce, daca joi dam test. (nu am zis DIN NOU sau ALTUL). Ea ne-a pus pe toti sa ne asezam, dupa care mi-a zis cum mai pot sa continui sa simulez ca nu stiam ca dam test azi, dupa care ne-a facut pe toti ipocriti ("ca sa nu va zic "...dar apoi s-a oprit), mincinosi si fatarnici, evident facand referire la mine (doar eu am intrebat-o asta, si in particular chiar). Dupa ora, a mers imediat la diriginte si s-a plans de situatia acesta, precizand si intrebarea complet "denaturata" pe care am adresat-o dansei (tin sa zic ca m-am adresat cu Doamna profesoara cand am intrebat). Voi ce parere aveti? Este sau nu este un abuz? Tin sa precizez ca sunt clasa a noua.

1 răspuns:
| Antonia99 a răspuns:

Da este un abuz. Mi s-a intamplat si mie anul trecut. Am fost la diriginte, i-am explicat si am discutat apoi si cu profa respectiva, si am rezolvat.