| Marius1902 a întrebat:

Salut Tpu.Am 13 ani si sunt clasa a 7-a.Sunt foarte stresat! Azi am dat un test la biologie la care nu prea am putut sa imi invat deoarece mai aveam inca 2 teste de dat...A inceput testul, si nu prea stiam nimic.Am scris ceva dar de nota 6 cam asa..Eu mai am 2 de 10 la biologie si nu voiam sa imi stric media sad De fapt la toate materiile am note de 9 si 10, adica sunt cel mai bun din clasa.La sfarsitul testutului toti ne-am imbulzit catre usa, si mi-a fost asa frica incat nu am mai dat testul, iar apoi le-am spus asta unor prietene.In pauza a venit doamna in clasa noastra (Biologia o facem in laborator) si a spus ca lipseste un test si crede ca l-am pastrat sa le dam subiectele celeilalte clase.Dupa ce a iesit doamna din clasa fetele care stiau au strigat Marius. ceva gen socate si atunci si-au dat seama si ceilalti. Apoi am auzit de la un baiat ca cica ne scade un punct ca n-avem testul ala (al meu) dar nu l-am crezut asa ca am fost in pauza sa o cautam si i-am spus ca am auzit ca s-a pierdut un test si am intrebat-o daca ne scade ceva si a zis ca nu.A spus ca ne trece notele asa cum sunt adica (tot eu in timpul orei am intrebat daca se poate face ceva pentru marire ..la care ea a zis ca nu prea dar poate).Mi-e ca miercuri cand avem ora din nou..doamna nu va tacea si va spune notele si le va trece ci va si spune despre incident si v-a spune ca:"Vedeti ca nu va mai ascult etc." si atunci colegii vor spune ca din vina mea aoleu..etc dar doamna nici macar nu a zis clar ca ne asculta dar in fine.Acum nu stiu ce sa fac daca o sa se ajunga miercuri sa zica colegii probabil ca imi va da 3 sau 4 si ma omoara parintii (Fara pc, invatat mereu etc) Ce ma sfatuiti sa fac?! Eu ma gandeam sa o caut maine si sa ii zic : Doamna cand am iesit de la test printre ultimii au intrat cei de a 6-a in laborator tipau toti etc.Cand mi-a luat-o cineva din mana am crezut ca este un coleg care vrea sa o dea si pe a mea dar acum daca ma gandesc mai bine ca lipseste una cred ca este a mea.Nu vreau sa nu le mai dati sansa colegilor mei de a mai fi ascultati deoarece toti vor zice apoi..prostule iti pierzi testul etc, eu mai am 2 de 10 raspund mereu. daca vreti puteti sa imi dati odata testul sa nu stiu cum vreti dumneavoastra.dar nu le scadeti lor, plus ca clasa care a intrat era a 6-a si va garantez eu doamna ca nu au aflat cealalta clasa modelele doar ce le-au spus colegii mei"
Mai aveti si alte idei? Multumesc pentru rabdare

3 răspunsuri:
| BogdanDediu a răspuns:

Cel mai bine e sa spui intotdeauna adevarul!

| liviu890 a răspuns:

Data viitoare cand faci o chestie de genul, tine secret! Daca tineai secret era mai bine si puteai sa te "speli" si sa zici ca cei de clasa a 6-a ti-au luat testul! Acuma ca stiu toti ce ai facut nu prea mai ai scapare. Sa iti fie invatare de minte data viitoare. Daca nu esti pregatit la o materie si stii ca dai test, nu te mai duci, e cel mai simplu. Te pregatesti pentru data viitoare si gata. Parerea mea este sa ii spui oricum profesoarei scuza cu cei de a 6-a (desi colegii tai stiu adevarul si o sa fie cam nasol daca se afla ca minti), SAU POTI SA II SPUI adevarul. "Doamna profesoara, nu am vrut sa mai predau testul deoarece stiam ca iau nota mica ". Alegerea este a ta. Sau daca ai un prieten bun in clasa, poti sa il rogi frumos sa te ajute. Ii spui la profesoara ca i-ai dat lui testul tau sa il predea, el o sa zica ca a confundat testul tau cu ciorna lui si din greseala l-a mototolit si l-a aruncat, cand a vrut sa predea testul a constatat ca nu avea testul tau, doar ciorna lui si de rusine sa nu ii dea un test mototolit a preferat sa nu il mai dea. SCUZA PERFECTA, a confundat testul cu o ciorna, toata lumea e fericita si tu iesi cu obrazul curat!

| Hjehjwhe a răspuns:

Su eu am avut cam aceiași problema eu cu toate mediile de 10 și cu bursa mi a dat aia de bio 5 m am dus de vreo 3 ori la ea sa I zic și tot 5 a rămas partea buna e ca nu l a trecut partea naspa e ca am ședința...
În fine eu niciodată nu am păstrat testul.cea mai buna metoda este copiuta