Întrebare recomandată | DnGabriel a întrebat:

Asezati-va comod pentru ca este o poveste lunga si as vrea sa stiu daca este abuz din partea profesorului sau nu. Deci sa incepem, am 17 ani, sunt in clasa a 11-a si sunt sef de promotie la liceul de care apartin.Astazi am avut prima mea ora cu o noua profesoara de TIC(avem o data pe saptamana TIC), saptamana trecuta nu fusesem la scoala deci a fost prima mea "intalnire" cu profesoara.Ora incepe foarte bine, toata clasa a intrat pe internet sa se joace pana a venit doamna profesoara la ora(in laboratorul de info), cand intra in clasa ne-a preda in jur de o pagina si mai ramasesera 20minute din ora, profesoara nu specificase nimic cum ca nu avem voie sa ne jucam pe calculatoare asa ca 60% dintre elevi se jucau(inclusiv eu, fiind atent in acelasi timp la ce explica profesoara) si aici incepe totul, ma nominalizeaza sa ma ridic in picioare si exact asta fac, imi pune o intrebare din ceea ce vorbea, eu fiind atent am raspuns corect(intrebarea a fost "Unde se stocheaza fisierele", raspunsul meu fiind "pe unitatea hard disk", dupa aceea vine si a doua intrebare "In ce sunt stocate fisierele" raspunsul meu fiind "in bytes"(a doua intrebare nu avea nicio legatura cu ce vorbea profesoara, doar prima intrebare a fost din ce explica cat ma jucam) apoi deschide catalogul si imi spune ca am nota 2 pentru astazi, spunand ca raspunsul la a doua intrebare era ASCII(tin sa precizes ca ASCII se foloseste doar pentru fisierele TEXT in niciun caz pentru foldere, si ca raspunsul la intrebarea aceea trebuia sa il stiu din clasa a 9-a(eu stiam de terminul ASCII din cultura generala, nicidecum din clasele anterioare sau actuale)). La finalul orelor am vrut sa am o discutie cat mai civilizata cu doamna profesoara, am intrat in clasa dumneaei dupa ce terminase ultima ora, cerand politicos permisiunea de a intra in clasa(pana la ultima ora eu m-am informat despre ASCII si cautand pe fiecare site posibil nu am gasit absolut NIMIC legat de foldere si hdd) sa primesc o explicatie pentru ce am primit acel 2, ea a inceput sa ridice tonul(aproape sa tipe) sa imi spuna a ies afara din clasa ca ea nu discuta cu asemenea elevi (sunt un elev foarte cuminte pot spune, pana acum nu am avut probleme disciplinare sau sa deranjez orele), am incercat sa ii explic ca se insela la raspunsul de la a doua intrebare si ca o formulase gresit, ridicand din nou tonul si repetand fraza "iesi afara", pana la urma am iesit pentru ca era prea irascibila si nu am primit nicio justificare din partea dansei. Ce as putea face in acest caz? sunt eu vinovat sau doamna profesoara? Scuzati-mi greselile gramaticale si timpul pierdut

Răspuns Câştigător
| Erick1 a răspuns:

Mda, eu as zice ca este un abuz clar, DAR asta nu inseamna ca ai fost si tu pe deplin nevinovat. Inteleg faza cu jucatul pe calculator la TIC, si noi o facem (sunt a 12-a), dar stim ca profesoara urla in cel mai rau caz si nimic mai mult. Dat fiind faptul ca tu personal nu o cunosteai (si nici restul clasei de fapt, nu poti sa o cunosti bine dupa doar 2 ore), ar fi trebuit sa stai si sa asculti ce explica. In plus, la urma urmei, daca explica, inseamna ca facea ceva de fapt. Nu trebuie sa iti zica sa nu te joci in timpul orei ei pe calculator in timp ce ea da explicatii, in mod firesc tu nu ar trebui sa o faci. Daca ea statea la catedra si nu facea nimic, da, atunci chiar erai complet nevinovat. Deci, tu ai partea de vina ca te-ai jucat cand ea inca isi tinea ora (din moment ce explica) si fiind primul tau contact cu ea, ea a putut sa o interpreteze ca pe o "sfidare" (asta daca e profa de aia suparacioasa si mi s pare ca este).
Bun, cam atat cu vina ta. Acum, vina ei. In primul rand, mi se pare stupid sa pui 2 unui elev pentru ca nu a stiut raspunsul la o singura intrebare, din lectia pe care tocmai ai predat-o. Fie ca raspunsul e corect sau gresit, mi se pare complet exagerat. Este evident ca i s-a pus pata pe tine si voia neaparat sa iti dea o nota proasta, indiferent de raspunsul tau. Am patit si eu acum vreo 2 ani ceva similar cu profa de chimie, avea ceva cu mine si m-a tot ascultat cateva ore la rand (dar ce-i drept, din lectie facuta si cand a vazut ca stiu, m-a lasat in pace). Tu acum ai 2 variante: ori vorbesti cu ai tai si mergeti la directiune sau vorbiti direct cu ea (desi nu stiu daca va avea vreun rost) ori de acum incolo (sau macar cateva ore bune) esti super atent la ora ei si iti inveti (e probabil sa te mai asculte in orele viitoare). Varianta corecta ar fi prima, dar dupa nu ai face decat sa o enervezi si mai tare de fapt si poate o sa iti mai dea niste note proaste. Acum cu 2 asta mai faci ce mai faci, dar daca isi pune aia ambitia si iti mai da vreun 2, e clar ca iti face praf media generala, plus ca mai ai si a 12-a cu ea unde ai si competentele la TIC.
Deci cel mai bine ar fi sa aplici varianta a doua. Acum daca esti chiar super dispus sa faci orice, poti chiar sa mergi la ea si sa iti ceri scuze (eu nu am facut-o cand am avut problema cu profa de chimie) si poate te va lasa in pace, dar in opinia mea, nu ai de ce. Ceea ce ai facut tu nu merita sanctionat cu nota 2. Sau, daca era cazul, si ceilalti meritau aceeasi nota.
Sper ca ti-am fost de ajutor si mult noroc cu ea!

| DnGabriel explică (pentru Erick1):

Mersi de raspuns, dar acest TIC este modul la noi, si imi afecteaza prea mult media, eu am incercat dupa ore sa imi cer scuze pentru "deranj" dar nici nu a vrut sa ma asculte si a avut un comportament de persoana cu probleme mintale, am vorbit cu parintii si o sa fac o reclamatie catre directoare si cer anularea notei, sper sa o aprobe.

| DnGabriel explică (pentru DnGabriel):

Si apropo, nu sunt la mate-info ci sunt la electronica automatizari

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene,
nu cred că este corectă formularea ta "Sunt în clasa a 11-a şi sunt şef de promoţie".
Calitatea de " Şef de promoţie" se acordă după terminarea clasei a VIII-a, după terminarea liceului sau după terminarea facultăţii.
Chiar dacă eşti la un liceu de mate - info( probabil) calitatea de " cel mai bun " ( pe care ţi-o atribui tu) cred că ar trebui să includă şi ortografierea corectă în limba română, lucru care la tine e departe de "corectă".
Cît despre cazul în sine, primul vinovat eşti tu. Cînd profesorul predă elevii sunt atenţi la ceea ce spune acesta. Respectiva profesoară probabil că are o atenţie hiperdistributivă, a sesizat că mulţi nu sunteţi atenţi la spusele ei, te-a ales să răspunzi ( ai avut ghinion) şi, pentru cel de al doilea răspuns, incorect ( din punctul ei de vedere), într-un acces de exces de zel te - a notat cu 2.
Cred totuși că a greşit şi problema trebuie supusă atenţiei la conducerea şcolii.
Despre comportamentul ei (cel dintre patru ochi), dacă într-adevăr a fost așa, e regretabil pentru un dascăl.
Partea proastă a lucrurilor este că nu a existat nici un al treilea martor, că rămîne cuvîntul tău împotriva cuvîntului ei şi, per total, se poate să nu primeşti dreptate.
Asta e părerea mea.

| DnGabriel explică (pentru corolav):

Iti multumesc pentru opinia ta, m-am recomandat sef de promotie deoarece in ultimii ani am avut media mai mare cu peste 60sutimi fata de al doilea ca medie din liceu, imi pare rau pentru greselile gramaticale dar am relatat "povestea" destul de repede si fiecare cuvant este adevarat, toata clasa a fost martora la excesul de zel dar din pacate un singur elev a fost prezent la conversatia de dupa ore

| corolav a răspuns:

Și în acest ultim text al tău, de doar cinci rînduri, ai destule greșeli de ortografie.
Prietene, eu am 68 de ani și nu prea mai cunosc rosturile obiectelor care se predau astăzi în școlile din România.
Nu mai comentez.
Să fii sănătos!

| Lawliet14 a răspuns:

Si de mine a abuzat un profesor de 2-3 ori in liceu, nici macar nu mi-a spus ca eram scos la tabla pe nota ca sa ma concentrez serios. Poti sa faci scandal dar implica niste riscuri. E posibil insa sa nu-ti taie nota ca dupa sa-ti fie bine. Adica vii cu parintii la scoala, mergi la directiune, ii pui sa vorbeasca cu diriginta. Daca crezi ca tu esti complet nevinovat. Eu nu i-as fi pus niciodata unui elev nota 2 pentru atat. Tu oricum din ce vad eu ai unele avantaje. Te bazezi mereu pe ele nesocotind neprevazutul, prietene.

| PearMyPie a răspuns:

In teorie un profesor poate intreba din materia predata oricand doreste. Poate a pomenit de ASCII in ora in care ai fost absent.

Am avut si eu astfel de profesori, dar niciodata nu au trecut cu adevarat nota, in schimb au trecut o data.