| QueenA a întrebat:

Ajutati-ma, va rog. Sunt fata, una extreeem de baietoasa in ceea ce priveste aspectul. Si vreau sa ma schimb. Am inceput cu machiatul, si vreau cateva sugestii de la voi. ce ar trebui sa faca dupa aceasta etapa?

Răspuns Câştigător
| sender78 a răspuns:

Nu aspectul face o fata sa fie baietoasa sau nu. Modul in care te comporti vor determina pe ceilalti sa te catalogheze ca fiind feminina si "finuta" sau ca fiind baietoasa.
Machiajul poate doar sa sublinieza cele de mai sus, dar in nici un caz nu poate sa inlocuiasca atitudinea ta fata de ceilalti. Oricum ai face incearca sa nu te machiezi in exces, sa folosesti totul in mod echilibrat si sa te compotri in asa fel incat sa iti spui singura ca esti feminina. Abia atunci vei vedea ca restul, haine, machiaj, mod de a vorbi, vor veni de la sine.

5 răspunsuri:
| Morphine21 a răspuns:

Lasa'mi id tău.

| NAdrian a răspuns:

Scuze ca nu raspund la asta dar am o intrebare esti capricorn/varsator?

| Gabriella_1938 a răspuns:

Trebuie sa incepi sa te imbraci mai feminin, sa vorbesti frumos si cu calm cu ceilalti. (probabil) sa reduci injuraturile si chestii de genu` asta. Nu este chiar asa de greu si eu m-am schimbat facand lucrurile astea.

| Niakit a răspuns:

Machiajul e un inceput bun. incearca sa te imbraci cat mai feminin, zambeste cat mai mult, lasa. ti parul liber, si cat mai lung, pentru ca cei din jur sa observe schimbarea. fundita :*?

| dorina195 a răspuns:

In aceasta perioada punctul de atractie al machiajului este gura, vopsita cu rujuri in nuante inchise, de la culoarea murei la aceea a visinei putrede. Obligatoriu este gloss-ul, ochii raman aproape nemachiati, putin rimel si cateva urme de gri-argintiu completand suficient expresia feminitatii. Punctul de atractie al machiajului ramane gura, de aceasta data vopsita in culori de rosu intens (capsune sau cirese). Rujul e mat, fara nici un fel de sclipire. Pentru a rezista mai mult timp, aplica-l de doua ori, dupa prima aplicare folosind un servetel absorbant. Fondul de ten trebuie sa fie in culori palide (roz-bej deschis). Machiajul ochilor se accentueaza folosind mult rimel, chiar gene false si fard de pleoape in culori cenusii (nesidefate). Domina accentuarea ochilor
Se prefera culorile naturale insotite de luciu. Tenul trebuie sa suporte expresia "agresiva" a ochilor, prin urmare va fi machiat cu fond de ten mat si bej. Obrazul femeii trebuie sa exprime naivitate si puritate. Acest tip de imagine se obtine prin utilizarea fardurilor in culori naturale, aplicate discret. Se evita eyeliner-ul, iar rimelul se aplica cu economie. Si rujul respecta regula fardului de pleoape astfel incat, aplicat cu moderatie, confera un aer de prospetime.