| anonimgirl98 a întrebat:

Am 13 ani şi majoritatea colegelor şi prietenelor mele sunt deja la menstruaţie.Trebuie să mă mai dezvolt sau sunt bolnavă?(menţionez că sânii mi-au crescut, la fel şi părul pubian şi cel de sub braţ.)Îmi puteţi spune care este vârsta normală la care îţi vine ciclul şi mie de ce nu mi-a venit încă? Dau fundă garantat!

Răspuns Câştigător
| Codeine a răspuns:

Păi nu este nimic in neregulă, sunt cazuri in care la unele fete le vine la 15 ani, pai menstruaţia incepe de la 11-12 ani cam aşa, nu trebuie sa te ingrijorezi nu e nimic in neregulă cu tine şi nici nu eşti bolnavă, te dezvolti un pic mai greu, dar iţi va veni şi ţie nu te speria! :*

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Buna.
Nu e absolut nimic anormal. Fetelor le poate veni de la 9 la 16 ani. Daca te ajuta, am si eu o fata in clasa(14 ani) careia nu i-a venit. Daca insa dupa 16 ani nu iti vine, atunci e o problema. Dar o sa iti vina. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok.

| Pisicuta2 a răspuns:

Buna! Daca nu iti vine dupa 16 ani este o problema, dar o sa iti vina.Asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.