| tarban a întrebat:

Am 21 de ani și problema mea sta in felul următor ..deci numai pot rezista
Lucrez timp de un an de zile la un loc de muncă bun unde lucrează și tata,sunt pe aceași tură cu tata ca să mă pot descurca cu naveta pîna iau permisul sa nu mai merg cu el cu mașina,problema că nu îl mai pot suporta,e greu de suportat,sunt datorii multe în casă și toți bani mei se duc in buzunarul lui că să iasă din rahatul băncilor,problema că nu prea mai iese, eu am și eu nevoie de bani la vârsta mea, am spus de-a lungul lunilor că vreau sa plec în chirie sa fiu singur,că simt că o iau razna acasa daca stau incotinuu și
trăiesc după principiile lui comuniste reduse,chirile sunt foarte scumpe,iar el depinde numai de mine,mă simt blocat din cauza lui,vreau și eu să îmi iau zborul,să îmi găsesc o fată,să simt că trăiesc și eu.
Mă jigniste foarte urât zicând că eu de fapt depind de el ceea ce nu este adevărat,
Îmi spune cam tot ce îi vine la gură că eu nu am făcut nimic în viață,
Mă face "Băi cacatule" ce urât suna sa îmi spună asta
Că eu nu fac nimic? Cum vine asta, vorbește fără sens
Că el vorbește cu șefii mei să mă ducă să fac servici in alte locuri ..parcă ar fi treaba lui
Aseară m-am certat urât cu el fiindcă m-am saturat,am făcut o criza de nervi urâtă.iar maică-mea tot cu el ține zicând că dacă nu îmi convine sa plec.păi unde pl mea sa plec dacă tot ei au nevoie de banii mei și mă țin blocat. adică mă simt pur și simplu un obiect ce le produce lor bani,numai pot rezista așa, voi ce sfaturi îmi puteți da?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti iei frumos salariu castigat de tine si te muti in chirie. Da o sa fie greu la inceput... dar o sa scapi de ceea ce nu iti place acum.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau pentru cele intamplate si pentru cum iti vorbeste tatal tau.

Cea mai buna varianta... ar fi intr-adevar sa pleci de acolo. Cauta chirie pe undeva, unde stii ca poti sa stai si sa te descurci si intr-o zi... ia toate bagajele si tot ce ai pe acolo si pleaca pur si simplu. Pe data ce ai platit chiria, implicit o sa te si duci acolo, ca doar nu o sa fie platita degeaba (iar ai tai probabil nu au ce sa zica luna respectiva).
Iar dupa ceva timp, cand o sa vada ce au pierdut, o sa isi dea seama de greselile lor.

Deci acum sau dupa anul nou, poti sa te muti intr-o chirie.
Iti urez succes si sper sa auzim cu bine de tine big grin

| Catrice a răspuns:

Te cam complaci în situație, știi?
"păi unde pl mea sa plec dacă tot ei au nevoie de banii mei și mă țin blocat." te leagă cu sfoara de scaun?

| Furnicuta000 a răspuns:

Voi nu ati inteles ce vrea sa spuna. El ar pleca dar nu vrea sa ii aiba pe constiinta, daca nu i-ar mai ajuta cu bani s-ar infunda in datorii

| literallythesamebruh a răspuns:

Salut! Ești într-o situație foarte nasoală din câte spui aici, dar totul se poate rezolva. Dacă nu doresc să o luați pe cale amiabilă, atunci părinții tăi ar trebui să accepte faptul că ai totuși 21 de ani și propriile tale nevoi; chiar daca sunt și ei într-un impas financiar destul de mare, tot nu este frumos să își bată așa joc de tine. Te poți muta cu chirie și să decizi singur dacă ești capabil să te întreții sau nu. Tatăl tău o să regrete că s-a comportat așa cu tine. Și eu am avut probleme cu tatal meu, și după o perioadă îndelungată de timp în care am îndurat cam aceleași chestii pe care le trăiești și tu acum, m-am mutat și o duc mult mai bine. Dacă nu simți că ești pregătit nu-i neapărat să o faci, dar poate fi singurul lucru care sa te pună iarăși pe picioare.

| Anuket a răspuns:

"păi unde pl mea sa plec"
La un prieten, la un altul pentru câteva nopți.