| JusTPauL a întrebat:

Am auzit ca nu se mai poate plati de la persoana la persoana fizica prin fan curier, dar nu sunt sigur, cine poate sa imi dea mai multe detalii?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Fals
https://www.fancourier.ro/......r-postale/
Preluarea trimiterii poștale se realizează prin personalul angajat la punctele de lucru FAN Courier sau de la adresa indicată de expeditor, de către curier.

Persoane fizice: trimiterile poștale fără valoare declarată și fără ramburs se depun sigilate fără packing list și fără verificare conținut.

Persoane fizice: trimiterile poștale cu valoare declarată și fără ramburs se depun deschise și se ridică cu întocmire packing list/ verificare conținut. În packing list se vor menționa următoarele: produsele din interior, seriile/codurile și valoarea produselor/ uzura bunului (bifa la produs nou/ produs second hand).

Persoane fizice: trimiterile poștale cu valoare declarată și ramburs se depun deschise și se ridică cu întocmire packing list/ verificare conținut. În packing list se vor menționa următoarele: produsele din interior, seriile/codurile și valoarea produselor/ uzura bunului (bifa la produs nou/ produs second hand).

Curierul FAN asistă la completarea formularului Packing List, la ambalarea produselor și verifică dacă produsele menționate în Packing List există în colet.

FAN Courier nu își asumă responsabilitatea veridicității informațiilor specifice/detaliate privind bunurile menționate de către expeditor în formularul:"Specificație de conținut".

Persoane juridice: trimiterile poștale fără valoare declarată, cu valoare declarată sau ramburs se ridică sigilate.

Predarea trimiterii poștale se face la adresa indicată de expeditor, personal către destinatar sau către persoana autorizată să primească trimiterea poștală.

Livrarea trimiterii se poate efectua sambăta dacă expeditorul a specificat pe documentul de transport (AWB) la rubrica observații mențiunea "Livrare Sămbăta".

În momentul preluării coletelor, acestea se vor cântări, măsura și greutatea ce se va lua în calcul va fi cea mai mare dintre greutatea fizică și cea volumetrică.

Formula de calcul pentru greutatea volumetrică este lungime x lățime x înălțime/6000 cm.

În depozitul FAN coletele vor fi sortate/cântărite de banda de cartare pentru evidențele proprii ale furnizorului.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de unde cumperi!
Daca cumperi produse online, le platesti tu pe site-ul de unde le cumperi, iar vanzatorul plateste transportul/curierul catre tine.
Daca cumperi de la privati, adica second hand de pe olx, atunci se plateste la primirea pachetului, platind curierul.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ba se poate.