| giugiu a întrebat:

Am cosuri in zona gurii, cateva pe nas si pe frunte. Am incercat cu Zynerit si degeaba. Au aparut chiar un pic mai multe si tenul mi s-a ingrasat. Ce sa fac sa scap de ele?

9 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Spala-te mereu.
Nu manca grasimi, zahar, sare.
Nu consuma alcool.
Nu le sparge.
Ia un tratament de Hepatoprotect.

| Abcfunny a răspuns:

Buna! eu folosesc Clarisil este bun pentru orce tip de ten, si eu am tenul gras si de cand folosesc numai am nici un cos

| DMV a răspuns:

Nu iti trebuie neaparat medicamentatie pentru acnee. Ia-o ca un supliment. Trebuie in schimb mare atentie la alimentatie. Din aceasta cauza ti s-a ingrasat tenul.

| afrodita17 a răspuns:

Merge si cu fluocinolon... unguent sau crema.intreaba la farmacie si vezi de care are...amandoua sunt bune... un tub ajunge undeva in jur de 3 lei... te dai cu un ''punct'' de crema doar pe zona pe care ai cosurile si masezi usor.eu folosesc acest unguent seara inainte sa ma pun la somn... sper sa te ajute si pe tine! succes!

| zuly a răspuns:

Incearca masca de argila. Natural si eficient.

| Cristina_2136 a răspuns:

Eu am folosit Zynerit de capul meu (vreo 3-4 sticlute pana acum) si mi-au trecut aproape toate cosurile.Sa sti ca nu trec imediat dupa primul tratament, trebuie sa-l mai repeti.

Daca nu te simti sigur cu aceasta solutie atunci treci pe la dermatolog si te va ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Foarte rău din partea ta că ai folosit Zynerit fără un control dermatologic sau l-ai luat cu prescripție medicală? Dacă l-ai luat cu prescripție medicală, mergi la doctorul în cauză și îi aduci la cunoștință că nu este folositor acest medicament și trebuie schimbat!
Până una, alta, spală-te cu ceai de mușețel pe față și lași să se usuce de la sine sau tamponezi fața cu un prosop din bumbac curat (după fiecare utilizare îl speli și apoi îl fierbi timp de 20-30 minute în apă curată pentru a distruge microbii!).
Atenție mare: nu mai pune mâna murdară pe față și nu le mai stoarce.
Mergi mâine, luni 29.06.2009 la medicul de familie, iei trimitere și fuga-fuga la medicul drrmatolog pentru investigații amănunțite, diagnostic și tratament corespunzător afecțiunii.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dermato. iti spune de ce ai nevoie exact. nici la mine nu functioneaza nici zynerit si nici skinoren, iar acum fac periodic masti de argila cu lamaie si este mult mult mai bine. asta mi-a recomandat dermatologul.

| giugiu explică:

@ Legiuitoarea : Zynerit l-am luat de capul meu. Mai mult rau nu prea cred ca a facut. Nu pot sa nu le storc dar am sa incerc. Am sa fac si treaba aia cu musetelul. Iar la dermatolog nu prea as vrea sa ma duc ca stiu cum e. o sa imi dea sa iau o gramada de porcarii pe care o sa le iau degeaba si o sa imi dea mai multe diagnostice.