| pinky_2290 a întrebat:

Am de facut un proiect al carui subiect este "Castiga modelele usor bani?". Ma puteti ajuta cu cateva idei?

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Eu zic sa te uiti la un film pe subietcul asta si sa scrii despre visul oricarei adolescente de a deveni model, pericolele la care se expune(traficul de carne vie/prostitutia), iar pentru agentiile legale scrie despre drumul care celebritate care cere sacrificii(nu e chiar usor sa ajungi "sus"|). In cazul in care reusesti sa ajungi un model de succes, avantajele si dezavantajele(A: celebritate; castigi bani frumosi pentru prestatia ta; intalnesti multe personalitati; primesti haine de la agentii; vizitezi lumea/ Dezavantaje: e foarte greu sa ajungi sus, avand in vedere concurenta pe care o ai; oricand poti fi data la o parte pentru alta mai "interesanta"; esti mai tot timpul plecata, asadar nu mai ai timp pentru tine/familie/o relatie; trebuie sa te supui regulilor agentiei(schimbarile de look le comanda ei, tu doar te supui); daca devii "prea celebra" te alegi cu o multime de "fani" si "paparazzi" care iti cam distrug viata si mai ales,, frumusetea e trecatoare, iar cariera de model are o viata destul de scurta. asadar daca te bazezi doar pe asta iti va fi foarte greu sa te reorientezi)
In concluzie, nu e tocmai usor sa castigi bani ca model; orice vis cere sacrificii si orice meserie are parti pozitive si parti negative. Problema e ca fiecare vede ce vrea si de multe ori nu aceea e realitatea.

1 răspuns:
| loricel a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu cred ca este o meserie asa de usoara cum spun altii.Esti tot timpul pe drumuri,(in caz ca esti cunoscut)trebuie sa te mentii in forma, sa ai grija de tine.Am vazut o emisiune in care niste modele in devenire depuneau mult efor pentru a face fata cerintelor fotografilor, pentru a`si corecta mersul de cat-walk, etc.Eu cred ca modelele nu castiga usor bani.