| raduspace10 a întrebat:

Am fumat prima oara, din curiozitate, 1 pachet de tigari de 0.7 in 4 zile. Apoi m-am lasat. Recent, am fost dupa Paste cu niste colegi printr-o excursie,si am fumat timp de o saptamana cate jumate de pachet de tigari tari, in ultimele zile si un pachet si in ultima seara chiar un pachet jumate. Apoi m-am lasat din nou, si efectiv nu mai fumez de 2 saptamani si nu simt nici o nevoie. Ma pot considera imun, in sensul sa trebuiasca mai mult de o luna de fumat incontinuu ca sa devin dependent? Ma refer ca intentionez acum, vazand ca nu simt vreo dependenta ceva, sa fumez doar in excursii sau la petreceri.

3 răspunsuri:
| Teffan a răspuns:

Dependenta de la fumat vine de abia in cateva luni sau cel putin o luna, contrar opiniilor nefumatorilor.

| Florinx123x a răspuns:

NU MERITA! O sa iti dai alocatia si orice ban ai pe ele si nu te ajuta cu nimic, iti irosesti sanatatea si banii. Continuand sa fumezi, chiar si rar, o sa simti nevoia din ce in ce mai rau si o sa-ti fie extrem de greu sa te lasi.
Nu fumezi, ai bani in buzunar, fie ei si 15 lei iti permit sa-ti iei o savarina. Bafta!

| undeadsasuke34 a răspuns:

Am devenit cu adevarat dependent dupa 2 ani de fumat. Stai calm, nu esti imun, doar ca trebuie sa fumezi foarte mult ca sa devii dependent.