| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre dependența de nicotină? Un exemplu bun. Eu fumez de peste 10 ani, am avut mici pauze. Fumez zilnic 5-6 țigări pe zi, ocazional chiar și peste 10. Cât timp a fost perioada de carantină n-am mai fumat cam o lună, sau mai bine de o lună.

Deci, care-i treaba cu dependența până la urmă? Adică da, când fumez, mă simt bine, dar nu sunt nicidecum dependent de țigări

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Paendeo12 a răspuns:

Dependenta de nicotina se manifesta psihologic. Practic, dependenta se manifesta foarte rapid, nu e nevoie de zeci de pachete pentru a porni dependenta de nicotina. De aici si "ma simt bine cand fumez". Fumatorii sunt constienti ca nici gustul, nici mirosul tigarii nu este placut, dar dependenta isi spune cuvantul. Sevrajul, de care multi au parte in momentul in care nu mai fumeaza se manifesta doar la nivel psihologic. Daca esti atent la o persoana care incearca sa renunte la fumat si nu ii este usor, vei observa doar manifestari psihologice, gen nervi, agitatie... Dar fizic, nu.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti dependent altfel renuntai usor la ele, banii pierduti in tigari pot fi investiti in chestii utile sau masina noua nu jaf german cu multi km

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Da, adică e logic ce spui. Dar m-am lăsat de fumat timp de o lună și ceva, chiar două, în care n-am simțit niciun fel de nevoie să fumez.

Acum întrebarea e alta. E ceva psihologic?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Afacere de vanzare are tigara un drog in ea altfel nu innebunea multa lume sa tot bage bani de pomana in ele. Sa zicem 1000€ sigur se pierd in tigari intr-un an sau 2000€. Cu banii aia imi transform masina in lux pe roti si agat femei ca aurul rodant https://images.app.goo.gl/MdfAjNcDPL6JMSMK8 - https://images.app.goo.gl/MzNfH8vTFwJWfgjh6 cu 1.400 dolari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi filmul Constantine din 2005. Si Keanu a fumat foarte mult in film. Clar ca murea tanar. Cancer terminal la plamani. Un prieten le zicea cuie la tigari. Cuie de la propriul sicriu: Mai bag un cui, mai fuma o tigara. Asa ne scurtam viata cu mana noastra.
Cand ajungi sa bagi peste 5 tigari pe zi clar ca ai o problema. De 10 cum ai zis...ii bai. Unchiul meu a murit pe la 55 ani. Fuma si el vreo 15 tigari pe zi. Doua pachete sau cat o fi asta. Multi nu apuca nici 40 ani.
10 ani de fumat se vede mai devreme sau mai tarziu. Am niste vecini care fumeaza si ei foarte mult. Sunt slabi ca paiul si imbatraniti de zici ca ar avea peste 80 ani. Ei nu au nici 40 ani.
Cei ce fumeaza in prostie vor muri din prostie. Cel mai bine lasati boala din mana, cu propria mana va bagati boala in corp.

| Paula2018 a răspuns:

Same situation here. Mie de exemplu imi place sa fumez o tigara dimineata la cafea, dar daca sunt singura, gen nu imi beau cafeaua cu cineva, nu fumez, am si eu zile cu 2-3 sau cu nici una. Regula mea : singura nu fumez. Cred ca noi nu suntem dependeti, e o actiune asumata. Cand ajungi dependent nu cred ca poti lua decizii ca acum nu mai fumez. Povestile in care de banii aia iti iei masina is aiurea, nu am fumat pana acum 3 ani si nu mi-am luat masina. Pana la urma fiecare are un viciu care il face sa se simta bine.