| BiaSiAtat a întrebat:

Am gasit pe net o problema.Eu stiu rezultatul.Cine stie sa o faca cu rezolvare primeste funda:

O gospodina cumpara 4 lenjerii si ii raman 132 lei. Daca ar fi cumparat doar 3 lenjerii cu bani ramasi ar mai fi putut cumapara o patura de 288 lei.Cat costa o lenjerie? Cati bani avea gospodina?
fuuunda repet

Răspuns Câştigător
| Lory407 a răspuns:

Pai cred ca o lenjerie costa 156 lei...si gospodina avea la inceput 756 lei. Deoarece facem 288-132=156 ( o lenjerie ) apoi facem 156*4+132=756
Funda? happy

2 răspunsuri:
| VIPER a răspuns:

284 lei vea o lenhjeri costa 238 lei

| edrinaady a răspuns:

1152avea o lenjerie costa 288.nu stiu dacai corect da alta idee n-am