| anonim_4396 a întrebat:

Am început sa plac o fata cam undeva prin decembrie 2015.
Am vazut-o la biserica, si am tot mai venit, dar pâna la urma m-am indragostit grav de tot de ea! O iubesc mai mult decat imi iubesc propria viata, plang mereu gandindu-ma la ea.
Problema e ca nu am curajul sa ii spun ce simt, sunt foarte timid si retras. O privesc mult la biserica, ea observand asta, iar eu observand ca si ea ma priveste la fel cand nu ma uit la ea! De ex. privesc cu capul in jos cateva secunde, si cand ma ridic o prind uitandu-se la mine, dar intorcand repede privirea! Nu stiu daca ma place sau daca simte ceva pentru mine, daca as stii ca ma place cred ca as vorbi cat mai repede. dar mi-e frica de respingere, plus ca nu am vorbit nici-o data cu ea, pentru ca nu ne-am intalnit nici-o data doar la biserica ne vedem. Daca o astept afara dupa program, nu prea am cum sa intru in vorba cu ea pentru ca dau si de parintii si fratii ei! As vrea sa vorbesc cu ea intr-un loc mai retras doar eu si ea, dar problema e ca nu am vorbit nici-o data si nu are cum sa accepte asa ceva.
Ce ar trebui sa fac mai exact? O iubesc mult, numai la ea ma gandesc si nu am ochi pentru nimeni decat pentru ea.
Mentionez ca eu am 17 ani, iar ea are 15.
Vreun sfat ceva? Pur si simplu fata e deosebita, ma topesc dupa ea.
Va rog dati-mi cateva sfaturi, ceva, as vrea mai mult cei care au trecut prin ce trec eu acum! Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Deci, din mment ce osurprinzi ca se uita la tine este clar ca lumina zilei ca si ea te simpatizeaza. aispus nu are cum sa accepte. de ce sa nu accepte? (singurul motiv ar fi acela de a nu fi surprinsa de parinti/frati etc- deci mare atentie cum o abordezi ) inteleg ca faci parte dintr-o anumita comunitate religioasa, cu standarde inalte ceea ce nu e rau. dar trebuie sa le pastrezi (standardele).
fa apel la oprietena buna a ei, sau la o cunostinta si incearca sa-i transmiti un mesaj cat se poate de elegant in sensul ca o apreciezi. si ca ai vrea sa poti discuta civilizat cu ea.
bafta multa!

| GoldenZenith a răspuns:

Hei! Asculta la mine! Mai bine un refuz, decat o șansa risipită.

Daca si ea te privește in modul in care o faci tu, e clar! Fii bărbat! Fetele așteaptă ca băieții sa faca primul pas.

Mai bine trăiești cu un refuz si stii adevarul decat sa stai mereu ca pe ace "daca ma place, daca am putea fi împreuna" etc.

Iti urez succes! Si crede-ma, sunt sigura ca te place.

| Nitroblast a răspuns:

Deci tu in loc sa stai cu inima si cugetul la slujba tu... in fine nu judec, ma abtin, imi cer scuze.

Afla unde sta, la ce scoala e (iti dai seama ca o mai fi stiind-o si alte persoane), si cumva fa-o sa fie o "coincidenta" dupa ce afli toate astea si intocmesti un plan rudimentar, idk, treci pe cand iese de la scoala pe acolo si intocmesti o conversatie din aia de sa te faci rosu la fata, si care sa fie subiect de conversatie cand o mai vezi, gen cand iese dupa terminarea slujbei. E doar o idee, faza e sa treci peste treaba cu "si ce se intampla daca...", asta e, doar nu te da la politie pentru asta.

Succes si in timpul slujbei stai cu capu' la Dumnezeu, dupa aceea lucreaza El sa o obti si pe ea (sau nu, ca poate nu iti este de folos, poate sa fie frumoasa pe dinafara si nasoala pe dinauntru, gen merele de la Carrefour pentru magazinele din Romania).