| anonim_4396 a întrebat:

"Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie,
Altora s-a putea sa nu le pese."(Octavian Paler)

Voi ce-ati invatat de la viata? >8-

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am invatat ca a gresi e omenesc... Si ca un prieten oricat de bun te va dezamagi la un moment dat... Dar tu trebuie sa-l ierti...
Am aflat ca nu poti fi sigur pe o situatie... Ca totul se schimba... Poti avea un vis... sa fie totul frumos, perfect, iar in cateva secunde sa se schimbe tot radical si sa pierzi tot...
Am invatat ca banii nu aduc fericirea... E foarte posibil sa o distruga uneori...
Si am mai invatat ca oamenii fug de responsabilitati... De obicei cand intervin probleme intr-o relatie, oamenii au tendinta de a fugi de ele, nu de a le rezolva... Se refugiaza in alta partea... in alte activitati...

24 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Citatul asta e bun pentru cei raniti in dragostelaughing

| hândel a răspuns:

Eu n-am invatat, ci am realizat ca sunt capabil de orice, in anumite situatii. Pot sa fac bine, dar sunt capabil sa fac si rau. Am inteles ca nu trebuie sa judec pe nimeni fara sa-l cunosc. Am realizat ca toti purtam durere in suflet, ceea ce ne face mai puternici si cu totii avem nevoie de cineva cu care sa-mpartim sentimente, si cel mai important, am vazut cat de fragili suntem, cat de usor poate o fiinta complexa, unica, sa inceteze sa mai existe. Cu totii ne credem puternici, indestructibili, datorita suferintelor care ne-au intarit caracterul, dar in cele din urma sufletul este cel dur, iar corpul este doar o cochilie usor de crapat.

| Cryssy a răspuns:

Multe lucruri...In primul rand am invatat ca viata e frumoasa cu bune si rele si merita traita! Am invatat ca prietenia este cel mai de pret lucru. Am invatat ca nu trebuie sa imi pese de parerile celorlalti si sa nu ma afecteze lucrurile spuse despre mine. Si inca ceva. viata ne invata intotdeauna cate ceva, si niciodata nu putem spune ca stim absolut totul.

| Andreeagen a răspuns:

Sa nu pui prea mult suflet in ceea ce faci. sa nu acorzi incredere prea multa oameniilorhappy

| kitty_8919 a răspuns:

Am invatat ca nu este bine sa ma iua dupa lumea din jur ca imi vrea doar raul si sa ma gandesc ca viataa merge inainte

| Ben. a răspuns:

Am invatat ca oamenii sunt foarte imprevizibili, si tot ce e bun pentru mine nu e neaparat bun si pentru ceilalti.

| sorin a răspuns:

De la viata am invatat ca ne f... e pe toti cand intoacem posteriorul...Cam asta e in primul rand si scuze de limbajul vulgar

| LCD a răspuns:

Nu trebuie sa ai incredere deplina in oameni niciodata.
aparentele inseala.
oamenii sunt foarte rai.
si inca ceva...cand simti cv pentru cineva, spune-i-o fara ezitari.

| D-Anna a răspuns:

O viata tot inveti si tot nu sti destulstraight face. ce am invatat eu cel mai important :ca oamenii se folosesc unii de alti intr-un fel extraordinar de josnic. dar si ca pot fi prieteni pot sa se completeze si chiar sa fie nevoie sa se foloseasca unu' de altu' ca sa-i poata plange pe umar. >big grin

| cutie a răspuns:

Eu am invatat ca daca nu vorbesti cu o prietena buna si astepti ca ea sa vb cu tine s-ar putea sa nu mai fi "cele mai bune pritene"ca pe vremuri...cryingWeaa... dar asta e.

| cîrne a răspuns:

Am invatat ca viata e o tarfa, ma insala cand lumea imi e mai draga, dar ce sa fac, tot o iubesc

| MMady a răspuns:

Am invatat ca nu trebuie sa spun niciodata "niciodata" (Never say "never"); ca nu e bine sa-ti pui sufletul "pe tava" si ca trebuie sa ne ajutam intre noi, neconditionat.
Dumnezeu ne da ceea ce avem nevoie, cu adevarat!

| Wisdom a răspuns:

Si eu sunt patit. Cat de mult am putut sa tin la o fata incat era totul pentru mine, iar ea chiar daca zicea ca ma iubeste si tine la mine tot nu ii pasa asa de mult cum credeam eu. Am invatat sa nu mai am asa de mare incredere in toata lumea, pana si dupa o perioada de timp, nu stiu daca e cel mai buna concluzie, dar m-am saturat de aceste faze pentru ca oamenii pot fi "javre", te musca cand nu te astepti.

| cristians03 a răspuns:

Am invatat ca n-am voie sa cred in oameni caci chiar si cel mai bun prieten te ataca odata. am invatat sa lupt pentru cea ce-mi doresc sa bat la fiecare usa pentru imi putea realiza visurile, sa nu ma dau ilaturi de la nimic ca odata si odata totul imi va fi de folos fiecare petic de experienta, sa apreciez clipele pline cu sentiment nu cu alcool, tigari si drog pura iubire, si am mai invatat ca viata e plina de surprize si nimic nu se intampla din intamplare totul are un scop...

| Sony8998 a răspuns:

"Nu exista prieteni ci doar momente de prietenie."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce am invatat? Pai, in primul rand ca nu e bine sa iti faci dusmani.Viata e lunga, pamantul e mic...
Am mai realizat ca "inflamarea gandirii nu ne duce spre decizii rationale"(Marin Preda) adica nu decizi ceva important, care-ti angajeaza destinul cand esti cu nervii la pamant

Ca rareori ascultam de sfatul altuia, chiar daca noi il solicitam, fiindca a te gandi inseamna in realitate a intari un gand deja format, ce spun altii nu mai conteaza

Am invatat ca nu toti oamenii sunt rai si egoisti, ca exista si oameni buni, sinceri, exista prieteni adevarati si persoane care-ti vor binele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am invatat ca santem unici si fistecare are pasarica lui.eu am un stol/deci trebuie sa fiu tolerant, si sa nu condamn, si mai ales sa inteleg pre altii.sa nu ma mai mire nimic fiindca ceia ce face fiecare intra in sfera normalului.ma refer la actiunile ce au ca baza o moralitate oarecare.nu cele infractionale sau imorale.deci daca voi nu ma vreti ...eu va vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca traim intr-o lume rea...ai grija ce prieteni iti faci... ca s-ar putea sa te arzi...rar gasesti un prieten adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am invatat, ca daca "nimeresc" printre napasatori, e bine sa nu-ti pese de nevoile lor atunci cand sunt loviti in frunte de chiar propria nepasare, ori a altora. Puterea exemplului poate corecta un caracter diform relational, si astfel, propria traire a nepasatorilor le poate deschide mintea si sufletul. E o speranta, nu o certitudine.Foarte bun subiectul, si felicitari pentru el! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am invatat ca dragostea este singura poveste fara sfarsit, chiar daca doua suflete se despart, unul dintre ele il va iubi pe celalalt pentru eternitate, si oricat ai fi de indragostit-a prima dragoste nu o poti uita, si daca te-ai dedicat total toata viata poti iubi in adancul inimii tale acea persoana, chiar daca nu ai mai vazuta de zeci de ani...asta numesc eu iubire, lacrimi si durere.Asta m-a invatat pe mine viata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata, ci PE CINE ai.Am invatat ca, oricum ai taia, orice lucru are doua fete.Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde, s-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi.Am invatat ca sunt oameni care te iubesc, dar nu stiu s-o arate.Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu, nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.Am invatat ca, indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult iti sunt luati prea repede.Am invatat ca scrisul, ca si vorbitul, poate linisti durerile sufletesti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am invatat ca pot mg mai departe chiar daca de multe ori am spus ca nu mai pot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am invatat ca toata lumea vrea sa ste in varful unui multe, fara sa stie ca adevarata pasiune e atunci cand urci cele mai abrupte pante spre varf!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am invatat ca viata e dura, dar eu sunt si mai si!