| Aηηy a întrebat:

Am nevoie de ajutor :*.
Daca exista cineva care a citit Hanu Acutei de Mihail Sadoveanu il rog sa ma ajute cu ceva. Profesoara noastra de romana ne pune sa ne intrebam unii pe altii intrebari din Hanu Ancutei si apoi ne da note. Aveti idee ce intrebari as putea sa le pun colegilor?
Ex: Ce culoare aveau ochii Ancutei?
Cum se numea cel care ghicea in zodii?
Din ce localitate venea comisul Ionita? etc.
Daca aveti idei va astept sa`mi raspundeti

Răspuns Câştigător
| Gween a răspuns:

Am avut si eu exact tema asta la romana. pai:
1. De unde a invatat batranul in povestirea orb sarac sa se roge lui Dumnezeu?(cersetor)
2. Ce legatura aveam orbul cu Ancuta? (unchi)
3.In istorisirea lui Zaharie Fantanarul. pe cine a zarit zaharie cand sa indreptat spre fantana?(pe Aglaita)
4.in Cealalta Ancuta. Cu cine pregateste mama Anucutei actuale un plan?(Catana)
5. Ce fel de statut avea Damian Crustisor din Negustor Lipscan? (bogat)
6.Despre ce le poveste la Han Negustorul Lipscan? (despre excursiile sale)

2 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Imi amintesc ca parca am facut si eu opera prin clasa a 8a thinking Nu mai retin, sorry ca nu te pot ajuta big grinsad

| Gween a răspuns:

Fundita fundita funditapuppy dog eyes