| 78Ilinca8879910 a întrebat:

Am nevoie de raspunsuri! Mama vine de la o sedinta cu parintii si am cam multe note proaste si mi-e frica cum va reactiona! Va roog.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Adu-ti aminte celebra zicala "capul plecat sabia nu-l taie!"
sa nu faci ca mine, cand am spus domnilor de la politie> regret fapta dar ma gandesc la alta!

in ceea ce te priveste nu poti schimba tu ce va face mama ta referior la tine, daca va tipa la tine de exemplu, poti numai sa te aperi cu vorbe dar sa o faci pastrand o anumita decenta, caci nu prea ai cum sa aperi rezultatele slabe, asta nu inseamna ca vei pati cine stie ce si in opinia mea nu are de ce sa iti faca ceva, nu toti am fost de 10 pe linie!
decenta si bunul simt cand raspunzi parintilor, face ca acestia sa devina duiosi chiar si atunci cand sunt nervosi iar copiii lor gresesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ce bine era daca erai cu bun simt si-i spuneai mamei, inainte sa mearga la sedinta?

Acum, induri restrictiile si pedeapsa pe care mama o stabileste, fiindca ai facut-o de rusine in fata tuturor paritilor si drigintei tale.

Ca mama, eu ti-as interzice sa iesi afara pana nu-ti cresti mediile, ti-as confisca telefonul si computerul, avand acces numai la caiete si carti, iar in weekend cate 2-3 ore de televizor, asta pana iei note de 9 si 10 la materiile la care ai note proaste.

| dullcat a răspuns:

Indiferent de ce raspunsuri primesti, reactia mamei tale va fi aceeasi.Asuma-ti faptul ca ai adunat note proaste si incearca pe viitor sa iti dai mai mult silinta la scoala.Succes.

| Fatamuntilor a răspuns:

E bine ca mama ta sa stie dinainte de notele tale. Spune-i de ele.
Pune-te cu burta pe carte, e bine sa te vada invatand cand vine de la sedinta.
Orice problema vine cu o rezolvare.
Ce s-ar putea intampla? Un parinte responsabil ar confisca telefonul in timpul saptamanii casa inveti.
Cred ca nu vrei sa ajungi la corigenta, nu?