| Larisamonica a întrebat:

Am nevoie de un sfat, in ultimul timp ma simt trista, fara chef de viata, chiar uneori am gânduri de sinucidere, îmi urăsc viata, îmi urăsc familia, urăsc tot. Simt ca nu am niciun rost pe acest pământ, ma simt singura, simt ca nu mai are rost sa trăiesc, n-am pentru ce.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ia in considerare sa mergi la psiholog.Noi nu putem sa iti gasim sensul vietii pentru tine.Doar tu esti responsabila de asta si daca renunti asa usor e clar ca nu il vei gasi.Plus, inscriete-te la voluntariat, cauta un ong care se axeaza pe cauze sociale, copii si adolescenti etc, sa vezi cum iti revine cheful de viata cand vezi cat sufera altii.

| sammie a răspuns:

Bună! Gândește-te prin ce perioade trec alții. Ăia care stau la spital cu lunile și nu mai vin acasă. Și tot iubesc viața.
Încearcă să socializezi, să te plimbi, să ieși pe-afară, să încerci noi lucruri care s-ar putea să-ți placă, să găsești hobby-uri noi, să-ți faci prieteni, să te axezi pe un viitor. Există o grămadă de chestii pe care poți să le faci. Iar ce ai tu nu este plictiseală este lene. Că dacă îți spune cineva acum să faci curățenie sau să gătești ceva nou sau alte chestii d-astea, o să zici că-ți e lene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil e o criza adolescentina. Îți va trece când îți vei găsi sensul vieții.

| Lrs2015 a răspuns:

Nu putem diagnostica noi exact care e problema ta, mai ales ca s putine detalii. Recomand un consult la un psiholog competent pentru inceput. Ar parea ca e vorba de depresie care se trateaza diferit in facut de cat de grav este. Momentan sfaturi nu ti pot da