| Anonim3462913 a întrebat:

Ma simt atat de singura..Si chiar sunt, pentru ca nimeni nu ma place. Sunt asa de tacuta si plictisitoare. Recent m-am despartit de prietenul meu cu care am fost impreuna ceva timp. Si nu stiu cum sa trec peste, pentru ca era singura persoana care ma facea sa ma simt iubita si apreciata. Nu prea am prieteni, nu stiu cum sa ma distrez cu oamenii. As vrea sa schimb ceva in viata mea dar nu stiu cum. Dupa despartire am iesit cu un baiat dar ne-am despartit pentru ca nu prea aveam despre ce vorbi... (ciudat, nu?) Si asta ma face si mai mult sa ma urasc si sa cred ca nimeni n-o sa ma placa ( nu neaparat baieti, oameni in general) din cauza felului in care sunt. Am un temperament asa ciudat. Sunt trista si traiesc mai mult in lumea mea. Simt ca nu mai am chef nici de invatat, de nimic, desi incerc sa uit de framantarile mele interioare. Dar sunt prea agitata si frustrata si parca nimic nu are rost. Ce ar trebui sa fac sa ma simt mai bine?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Gândește pozitiv, nu generaliza ideea ca nimeni nu te place, fi dispusa sa îți faci prieteni noi și apreciază foloasele singurătății, adică ai mai mult timp pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Pot sa spun ca ma incadrez in situatia ta.Nu trebuie sa te simti singura fiindca iubitul s-a despartit de tine.Mereu este acolo undeva o persoana buna pentru fiecare si sunt sigura ca vei gasi un baiat pentru tine cu care vei avea lucruri in comun,fiindca daca nu aveti lucruri in comun degeaba incercati sa aveti o relatie. Daca inca nu ai dat de persoana potrivita nu inseamna ca nu există.
Nici eu nu prea am chef de invatat, iar daca ar fi sa invat serios as face-o doar de frica, dar ai putea intr-o zi sa te pui la masa sa faci teme, iar dupa fiecare ora sa faci o pauză. Daca vrei sa mai reduci numarul de ore de invatat acasa atunci fii atenta la clasa cand iti preda profesorul, macar la materiile astea mai importante adica mai de baza.
Legat de prieteni oricand ai putea sa incerci sa intri in vorba cu persoane noi fiindca niciodata nu stii de cine dai.Incearca sa fii prietenoasa si amabila, sa razi la glumele altora fiindca asta o sa le dea satisfactie celor din jur si te vor considera o companie placută.
Daca vrei sa te distrezi cu oamenii fii mereu tu insati, iar persoanele din jurul tau te vor aprecia pentru cine esti, nu pentru ce esti.
Trebuie sa fii pozitiva, dar alte ori realista.In cazul tau ti-ai format o parere prea proasta despre tine si ti-ai pierdut increderea de sine si increderea asta se capata cand esti in jurul unor prieteni care te fac sa te simti puternica.
Sper ca am ajutat.O zi faina sa ai!