| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat, in ultima vreme parca nu mai am chef de viata, ma gandesc ca nu mai are rost sa traiesc, ascult melodii triste, plang, ma mai trezesc noaptea, chiar si apetitul s-a modificat, ma doare capul, spatele, ma simt nelinistita.
Desi cand sunt cu alte persoane care ma fac sa rad, chiar ma simt bine. Dar cand sunt asa mai singura nu ma simt bine deloc.
Chiar incep sa zic ca nu sunt multumita de corpul meu, ba ca sunt prea grasa, ba ca sunt prea slaba.
Credeti ca am depresie? Daca nu, ajutati-ma cu un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristian_Mihai_1996_dBS9 a răspuns:

Hmm dacă eşti adolescentă e ceva normal, şi chiar dacă nu eşti, este o etapă a vieţii şi în acelaşi timp şi o emoţie, ca şi bucuria, tristeţea şi alte emoţii. Încearcă să faci lucruri care îţi placă, să te înveselești, să ieşi mai mult pe afară, să vorbeşti cu cineva de încredere şi să îi spui tot ce ai pe suflet. Fii mai emotivă încearcă să gândeşti mai pozitiv, încearcă să îţi spui în minte ta ca de mâine va fi mai bine. Adu'ti aminte că o singură viaţă ai şi merită să o trăieşti. Am mai zis, e doar o etapă a vieţii, şi eu am trecut prin asta şi poate mulţi alţii. Baftă şi sper să te simţi mai bine!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prostia cea mai mare pe care o fac toti oamenii cand intra in depresie, este sa asculte muzica trista, care ii adanceste si mai mult in tristete, depresie si ii duce cu gandul la sinucidere.

Sfatul meu este: sa-ti impui se iesi din starea de prosteala in care ai cazut, eliminand imediat muzica aia de inmormantare si sa pui ceva vesel, care sa-ti ridice moralul si sa-ti dea un implus la viata!
Apuca-te de un sport, iesi macar la alergat, face bine atata la minte cat si la trup. In plus iti schimba si gandirea "deficitara" despre corpul tau, ba ca ai fii garsa, ori slaba.

Daca alegi sa-ti induci depresia, atunci faci o alegere proasta pe care o vei regreta toata viata.
Viata este frumoasa si merita traita alaturi de cei dragi!
Alege sa fii fericita si sa te bucuri de viata, eliminand din viata ta, tot ce este negativ si pesimistic, incluzand muzica de jale si inima rea.

| octav005 a răspuns:

Nu stiu ce poti sa ai. dar hai mai bine la o cafea.

| qest11 a răspuns:

Chiar nu trebuie sa dai vreo funda. Nu conteaza fizicul, ci sufletul, care nu are silueta. Cand m-am insurat m-am uitat mai putin la fizic, si mai mult la respectul si iubirea primita. Fiecare din noi avem un suflet pereche. Cheia este urmatoarea: fi un om bun, fara invidie si o sa fii fericita. Invidia si grandomania nu e buna. Relaxeaza-te, calmeaza-te, si vei gasi calea spre fericire. Cand vei reduce disperarea vei vedea drumul. Iubind, poti castiga bani, insa din lacomie si materialism nu poti obtine iubire. Sa te feresti de barbatul care vrea doar lucrurile de langa tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi!

| nitromonkey88 a răspuns:

Cred ca ai nevoie de o excursie cu prietenii la munte/mare vreo 7-8 zile, sau daca nu, petrece mai mult timp cu familia, si vorbeste despre asta cu ei!

| Ancamitumihaela a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa vii la isus cu credinta. Isus a platit un pret atat de mare pentru tine ca sa-ti dea viata vesnica. Dumnezeu atat de mult a iubit lumea incat a dat pe singurul sau fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.