| Andreea_8910 a întrebat:

Am nevoie urgent de un referat, proiect despre piata- ca element definitoriu al economiei de schimb si despre piata unui produs(studiu de caz). Nu doresc proiectul cap-coada facut, doar materiale si ceva despre acest subiect pentru a ma putea ajuta sa-l realizez.Mersi...dau fundawinking

1 răspuns:
| mihaelad_7444 a răspuns:

Nu stiu ce complexitate de proiect urmaresti, asa ca schitez ceva in legatura cu studiul de caz pentru produsul : TELEFON MOBIL.
1.Cineva a identificat in piata nevoia de comunicare.
2. A facut un studiu de piata cu privire la functiile ce trebuiesc indeplinite de un instrument de comunicare(pe nume telefon mobil) : adica sa fie portabil, usor, activ permanent, nedaunator sanatatii, accesibil.
3. a proiectat un model
4. a creat un prototip
5.Analiza prototipului si imbunatatirea lui
6. Fabricarea de serie
7.Studiu de piata, prin intrebari asupra utilitatii produsului, catre primii utilizatori ai noului produs
8.perfectionarea produsului, si prelungirea vietii actualului produs un timp cat mai indelungat
Se va urmari incorporarea in noul produs a cat mai multor functii suplimentare :fete personalizate, melodii variate, lumini suplimentare, radio, memorie, camera foto, 3g etc.Aceste functii suplimentare nu au legatura cu functia principala :comunicarea, ci ele satisfac nevoi artificiale, care sunt create dupa aparitia produsului, si care nu existau inainte. Singura nevoie reala este asigurarea comunicarii. Celelalte satisfac orgoliul consumatorului de a avea un produs cat mai personalizat si diversificat ca si complexitate, care sa unifice mai multe tipuri de produs in unul singur (ex: telefon mobil cu camera foto, cu radio, cu internet in acelasi produs.)Asa extind lista potentialilor cumparatori, vizand ca piata de desfacere si piata radiourilor portabile, si piata camerelor foto, etc
Sper sa-ti foloseasca la ceva