| loplaihrc a întrebat:

Am o întrebare.
Sunt cu iubitul meu de 4 ani, ai mei stiu de noi, in prezent am 17 ani si as vrea sa ma mut la el undeva prin august, mai fiind 7 luni pana implinesc 18 ani, însa nu stiu reactia alor mei daca le voi spune ce vreau sa fac.
Daca plec, iar ai mei ar fi in stare sa vina cu politia la el acasa, ar avea ce face? Tinand cont ca eu vreau asta si nu sunt obligata de catre cineva?
Am auzit de la multi ca avand discernamant si imi dau acordul nu au ce sa faca, dar prefer sa fiu sigura de asta.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai anunta Politia si declara ca ai fost sedusa si violata de iubit, inca de la varsta de 13 anisori, asa cum confirmi chiar tu aici ca esti de 4 ani cu baiatul asta, baiatul poate intra la puscarie, fiindca a violat un minor mic, timp de 4 ani.

Nu inteleg de ce atata graba sa-ti vezi iubitul dupa gratii... cand poti sa astepti sa implinesti 18 ani si atunci tu scapi de parintii tai, iar iubitul tau scapa de puscarie.

Se pare ca tu nu ai discernamant nici acum, dupa cum ai pus problema si cum nu-ti pasa de repercursiuni.

| loplaihrc explică (pentru Violleta2022):

Ai mei de la bun inceput au stiut de noi, deci nu se ia in considerare "violatul"
in niciun caz, pentru ca pana la urma si cuvantul meu conteaza.

| Violleta2022 a răspuns (pentru loplaihrc):

Nu fetita, cuvantul tau nu conteaza, chiar deloc, atata vreme cat esti inca minora, iar parintii tai raspund in totalitate de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acordul tau pana la 18 ani nu are nicio valoarea.

chiar nu cred ca patesti nimic daca mai astepti cateva luni

| dullcat a răspuns:

Buna.Mai intelept este sa astepti pana cand termini cu liceul, adica in principal bacul si intreaga tevatura.Nu ai de unde sti cum se va desfasura totul, iubitul tau poate zice ca da da, va mutati impreuna si va fi splendid, numai lapte si miere, dar repet, nu poti sti cu siguranta.Eu te cred ca tu niciodata nu ti l-ai putea imagina comportandu-se altfel decat acum, insa e obligatoriu sa ai si o doza de retinere.Cand va angajati amandoi veti putea si sa locuiti impreuna, se va echilibra dinamica relatiei in bine, veti porni altfel la drum, daca intr-adevar exista ceva serios si frumos intre voi.Deocamdata sunteti mult prea tineri pentru acest pas.

El locuieste singur? Nu are parinti? Din ce va veti intretine? Cine va plati facturile, cine se va ocupa de treburile casei daca amandoi sunteti la liceu si aveti de invatat? E pacat sa nu profiti de acest timp liber cat inca ti-e bine si esti protejata de parinti.Probabil ca vrei sa zbori din cuib, sa te maturizezi cat mai repede, dar crede-ma ca vei avea timp berechet si pentru asta.Mna, sper sa alegi intelept.

| loplaihrc explică (pentru dullcat):

El lucreaza eu imi termin liceul peste o luna
si o sa lucrez si eu, nu i problema de asta
gandirea mea e de faza cu politia
(repet am mai intrebat si mi s-a spus ca nu are ce sa faca odata ce sunt de acord)
amandoi ne am pus pe picioare doar ca ne incurca faza cu mutatul

| VoidEternal a răspuns:

Fara detalii inutile, până nu ai 18 ani, nu poți să pleci fără acordul lor. Punct. Nu exista derogare sau excepție de la regula asta.

Și da, pot foarte bine sa te aducă acasă forțat cu poliția.