| Nowheretogo a întrebat:

Am o problema cat se poate de urgenta! Va rog din suflet sa cititi toata intrebarea.
Am trecut cls a 8-a si anul asta o sa dau examenul de capacitate la care mi-e groaza ca nu o sa iau 7...In clasele 1-5 eu eram eleva,,cuminte" din clasa, si luam cele mai bune note, dar intr-an 5-a pe la sfarsit m-am imprietenit cu cel mai prost anturaj din clasa, in care toti luau numai 2-6 (probabil voiam sa ma simt cea mai desteapta nu stiu ce a fost in capul meu) si de atunci nu imi mai faceam temele,le luam de pe net,nu invatam, ziceam ca daca am ajuns pana acolo, nu am cum sa mai patesc nimic.Acum,mi-am dat seama ce prostie am facut crying(( Vreau sa intru la liceu vocational, dar daca nu iau proba, cu media din examen o sa intru la un liceu de 2 bani, sau si mai rau, iau proba si nu iau 5 la matematica, as muri de ciuda.Fac meditatii, dar am facut si in clasa a 7-a, si nu prea dau rzultate (am schimbat 3 profesoare) si m-am blocat la linia intre 4-5..la testul initial mi-e frica ca o sa iau 2.Nu stiu cum am ajuns aici.La romana sunt ok, dar nici acolo nu ma dfescurc prea bine.As lua materia de la inceput din cls a 5-a dar imi e frica ca nu am destuil timp,+ca am si o gramada de lectii in general, si nu maim am timp nici sa respir, sunt ff obosita.Si in weeend sunt ff motivata sa imi fac temele pentru toata saptamana ca sa invat la mate si romana,si ajung sa nu fac nimic, de teama ca o sa gresesc, si le fac luni dimineata in graba sau la scoala.e grav.plang aproape zilnic de teama ca mi-am distrus viitorul.Am o viata mai diferita, speciala, locuiesc doar cu bunica si strabunica si e greu..imi este tare frica.va rog sfatuiti-ma. vreau sa ajung macar la 8-8, 50. Poate sa imi dati un program sau ceva. (incep orele la minim 11 si termin la 6 maxim)
Multumesc mult anticipat happy

Răspuns Câştigător
| AmaliaAlexandra22 a răspuns:

Hey! Si eu am fost a 8-a si aveam aceleasi ganduri si imi era foarte frica de examene si de simulari pentru ca nu eram o eleva atat de "inteligenta" si imi era frica de notele pe care urma sa le iau, eram la fel de stresata ma plangeam mereu de teme si de profesori care imi dadeau mult de scris si de invatat, dar am incercat cat mai mult sa invat si sa nu ma mai gandesc la ce va urma pana la urma sunt note si ele nu dovedesc cat de desteapta esti. Vei vedea ca daca incerci sa inveti cat mai mult si sa te gandesti ca ceea ce inveti te va ajuta in viitor o sa ajungi sa iei o nota destul de mare si o sa intri la un liceu bun. Eu iti urez multa bafta si iti doresc din tot sufletul sa iei note destul de mari si sa intri la un liceu bun! :*

1 răspuns:
| SARKAN a răspuns:

Si eu am fost a8a si n-am invatat nimic deci chiar nimic nici pe la scoala nu prea dadeam si uite ca am facut si liceu si unul f bun si apoi si o facultate si apoi si o postliceala.adik nu vad de ce te agiti fata draga telul tau in momentul de fata trebuie sa fie numai sa iei testele nationale indiferent cu ce medie apoi unde vei fi repartizata chiar nu conteaza te duci acolo un semestru si din semestrul al 2 lea te poti transfera unde vrea muschiul tau asculta la mine ca orice e posibil tu numai trebuie sa crezi asta.winking