| amaliax a întrebat:

Am o problema de clasa a3a: Scade din indoitul sfertului produsului numerelor 4 si 5 sfertul indoitului produsului numerelor 3 si 2. Care stie rezolvarea?!

Răspuns Câştigător
| abubusd a răspuns:

(4x5/4)x2-(3x2x2)/4= (20/4)x2-(6x2)/4= 5x2-12/4= 10-3= 7R=7

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Rebecca: Îndoitul lui 5 e 2, 5?!?! Poate 10. Jumătatea lui 5 e 2, 5 dar la clasa a III-a nu se studiază asta. Ei încă sunt la teorema împărţirii cu rest.
Răspunsul dat de abubusd este cel corect.
Pe viitor dacă mai postezi teme, voi raporta întrebările.
Numai bine.

| PeStraziGoale a răspuns:

Cred ca nai scris bine problema

| Rebecca a răspuns:

Produsul numerelor 4 si 5 e 20. sfertul lui 20 e 5. indoitul lui 5 e 2.5... produsul numerelor 3 si 2 e 6. indoitul lui 6 e 3. sfertul lui 3 e 0.75... 2,5 - 0, 75 = 1, 75