| Magic_5834 a întrebat:

Am o problema. nici nu stiu cum sa incep.
In ultima vreme in familia mea am avut parte de certuri, boli, neintelegeri, probleme. toate aceste lucruri m'au afectat foarte mult. Am vrut de nenumarate ori sa ma sinucid. Si acum imi doresc asta. Am ajuns sa nu ma mai suport. Nu am vointa, zic una. fac alta, parca nu as mai fi eu. La scoala, am inceput sa am probleme : nu ma inteleg cu colegii, nu mai pot invata, adica. nu ma pot concentra. pot sa stau o zi intreaga sa invat la o materie, cand sa raspund la materia respectiva. uit tot, iar atunci profesorul se ia de mine, ca nu invat, ca. nu stiu ce, si colegii fac misto. in fine. Cel mai rau este ca sunt amenintata de corigenta. Inainte eram o alta fata. Cuminte, invatam foarte bine, aveam numai 10, toata lumea avea o parere foarte buna despre mine.Acum m-am schimbat foarte mult. Dar nimeni nu ma intelege. cateodata imi vine sa plec departe, fara sa spun la nimeni, sau sa mor. M'am saturat. Am ajuns sa fiu depresiva, sa plang foarte mult, am si momente cand nu mai sunt constienta de ceea ce fac. Simt ca innebunesc.

Oare este prea tarziu pentru a ma schimba? Mai are rost sa ma lupt cu lumea? Eu singura impotriva tuturor. Din toate lucrurile pe care le'am facut pana acum, nu stiu daca am facut ceva bine/bun. Ce sa fac sa-mi revin? Vreau sa fiu din nou EU. Cum sa trec peste rautatea celor din jur?

3 răspunsuri:
| ea_6764 a răspuns:

Si eu am trecut si inca mai trec prin aceeasi situatie. Pot spune doar ca m-am obisnuit cu starea aceasta de..."neputinta". Nu a trecut si sunt constienta ca nu va trece f usor. La fel si in cazul tau,aceste probleme te'au coplesit si,cum nicio problema nu vine niciodata singura,bineinteles ca si cu tine s-a intamplat la fel. Este extrem de dificil sa oscilezi intre a iti dori sa traesti si a iti dori sa mor. Cateodata exista stari de pauza. Nu vrei nici sa traiesti,dar nici sa mori,vrei doar o pauza. Din pacate depinde numai de tine. Si spun 'din pacate' deoarece oricat de mult ti'ar zice cineva 'trebuie sa iti revi! lupta! fii puternica!', tu sti ca nu e asa. Si nu este. Nu e deloc usor sa lupti, sa te ridici si sa mergi inainte. In aceste cazuri autosugestia nu ajuta. De obicei singurul lucru pe care il putem face este sa fim constienti de starea asta nasoala pe care o traim si sa ne descarcam. Este super ok sa vb despre aceste probleme si in cele din urma sa asteptam ca timpul sa le rezolve pe toate. Daca vrei sa vorbim si mai detaliat imi poti lasa id'ul tau pe privat. Mi'ar placea sa te pot ajuta.
Mult curaj si multa putere!

| Lucinca a răspuns:

Iti spun Nu te omora. viata trebuie traita din plin crede-ma. nu numai tu ai probleme sunt altii si mai rau.
Nu te gandi la ce crede lumea despre tine cu timpul o sa vezi ca totul se va schimba
asa eram si eu ca tine acum nu ma acceptau colegii si asa mai departe dar cu timpul m-am acomodat
nu este tarziu sa te schimbi niciodata nu este prea tarziu trebuie doar sa ai incredere in tine. si sa stii ca asta nu se va intampla peste noapte ci cu timpul deci ai rabdare.

sper ca te-am ajutat. astfel de cazuri ma intristeaza foarte tare si as vrea sai ajut pe toti

| gdk13 a răspuns:

Si eu am trecut prin aceeasi situattie! baga Ym! g_d_k_13 si iti voi da nite sfaturi foslositoare pe care le-am primit si eu si au fost folositoare
happy