| Yuckfu a întrebat:

Am inceput clasa a 9-a la un liceu foarte bun.Totusi, am inceput sa întâmpin probleme.Nu ma pot concentra la ore, nu inteleg ce predau profii, si ma simt incredibil de trista si disperata cand trebuie sa plec la liceu.Colegii par foarte ok, dar eu sunt o fire introvertita si nu prea ma pricep sa socializez, deci nu prea mi-am facut prieteni.Ce sa fac cu starea asta depresiva in care sunt? E foarte frustrant pentru mine care invatam super repede in gimnaziu sa nu ma pot concentra.Ar trebui sa merg la un psiholog? Ce sfaturi imi dati ca sa ma pot împrieteni cu noi colegii si sa scap de starea asta depresiva?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi daca simti nevoia. Ai starea asta depresiva din cauza schimbarii majore bruste, daca te copleseste atat de mult cred ca te-ar ajuta sa vorbesti cu-n specialist.

| Meli2314 a răspuns:

Sunt exact in aceeasi situatie ca tine.