| alfabet258 a întrebat:

Am o singură prietenă deoarece cu ceilalți nu ma simt ok. Nu prea gasesc persoane care sa-mi fie pe plac sau care sa ma placa.
Ne intelegeam foarte bine pentru ca de fiecare data cand ne intalneam era voie buna. De la un timp de vreme, de cand am inceput sa muncesc mai mult pentru un examen si am lasat-o moale cu iesitul, am inceput sa-i gasesc defecte: e distrată si nu se poate concentra pe ceva, mereu pusa pe glume, nu prea se pricepe la sfaturi (fiindcă, sincer, eu sunt cea matura dintre noi mereu gata sa-i explice de ce simte ce simte si ce sa nu facă- lucru care pe ea o face sa se simtă înțeleasă, dar nu reciproc-) si o oarecare influenta asupra mea, făcându-ma mai delasatoare. Ea tine la mine si stiu ca ii sunt ca o sora si acum ceva vreme am facut o glumă subtila de genul "Daca ne departam, tu ce faci?" si e printre singurele dați in care a devenit serioasă si mi-a spus sa nu-i mai zic asta. Stie ca nu ar avea cine sa o mai ajute daca n-as fi eu si totusi 2 ani sunt ceva. Problema este ca ea este singura care beneficiaza din prietenie. As vrea sa am si eu pe cineva care sa ma ajute si sa ma îndrume bine, caci pe părinți nu ma pot baza. Iar in liceu e greu, cel putin din punctul de vedere a unei antisociale, sa-ti faci prieteni. Nu vreau sa rămân singura si parca îmi este si ea draga. Nu stiu ce sa fac. Îmi puteti da un sfat si, daca se poate, sa-mi spuneti daca ati simtit asta vreodata?

Răspuns Câştigător
| Rei a răspuns:

Da este greu sa ai o "prietenie" de genul.Eu îți recomand să îți găsești o persoana cu interese comune sau un(o) prieten(a) pe internet.Prietenii că a ta sunt un pic toxice. Daca persoana respectivă va dezlega prietenia cu tine doar pentru că tu vrei să înveți sau că aveți momente când nu vă puteți întâlni e o problema. Daca chiar ar fi prietena ta sar gândi la ce e mai bun pentru tine nu la ieșirea pe afara. Sper că rpteam ajutat mult noroc!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Nu ai de ce sa renunti la ea din cauza asta, pur si simplu asa e firea ei. Sunt oameni care pot, si care nu pot sa asculte.
Tu esti in latura oamenilor introvertiti care sunt definiti de calitatea de a asculta si sfatui, si au o oarecare maturitate.
Ea e extrovertita si are calitatile ce tin de aceasta arie.
Incearca sa socializei si cu alte persoane, nu sa renunti la ea, dar sa-ti faci si alte prietene mai apropiate de firea ta. Mi-e greu sa cred ca in toata clasa nu gasesti macar o fata cu care sa te intelegi (Chiar in afara de ea daca sunteti colege)