| ianis1231231 a întrebat:

Am o situație puțin mai complicată.
In primul rand sunt baiat am aproape 16ani si sunt clasa a9a la profil mate-info (media8.42)
Problema sta in felul urmator: am intalnit o fata care imi este destul de draga dar nu suntem in relatie.Eu cred ca și ea ma place la randul ei, pentru ca mi-am dat seama din faptul ca se uita destul de mult la mine iar in momentul in care si eu ma uit la ea, zambeste si isi intoarce repede privirea in alta parte si alt lucru pe care ea il face este sa mai intre in vorba cu mine.In concluzie si ea ma place.
M-am indragostit destul de mult de ea dar incerc sa imi tin sentimentele in frau pentru ca mi se pare putin cam prea devreme sa am o relatie.Alte aspecte care ma fac sa nu vreau momentan o relatie cu ea ar fi faptul ca deși am intrat in aceasta clasa cu 8.42 ea are media 10 iar eu sunt cam ultimul din clasa, deci da ar fi cam ciudat.Un alt aspect ar fi faptul ca nu vreau sa o fac sa nu mai invete pentru ca se spune ca daca ai o relatie nu mai esti cu gandul la invatat.
Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?
P.S:Eu ma gandeam totusi sa ma combin cu ea prin Decembrie 2024 deoarece anul asta scolar e aproape pe terminate iar eu cum ma ocup cu agricultura nu prea as avea timp vara sa ma intalnesc cu ea si probabil s-ar supara pentru ca nu îi acord timp.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pana sa te combini cu ea ar trebui sa o iei cu inceputul, adica sa-i declari ca iti place de ea si sa o intrebi daca vrea sa fie prietena ta, inainte sa fie altul mai iute de limba si sa ti-o ia.

Combiantul ala va apare mult mai tarziu, dupa cativa ani, ca sunteti inca micuti la doar 15 anisori (inca nu ai implinit 16).

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

O sa iti raspund schematic ca sa fie mai usor de priceput:

1. Ne bucuram ca ne-ai precizat profilul si media deoarece aveau o importanta cruciala in problema de fata, chiar nu iti puteam da un sfat fara sa aflam ca ai media generala 8 si ceva. " isi intoarce repede privirea in alta parte si alt lucru pe care ea il face este sa mai intre in vorba cu mine.In concluzie si ea ma place. " Si ai tras tu concluzia asta asa singur cu ajutorul mediei generale de 8 si un pic doar pe baza ca iti zambeste din politete? E bine.

2. " Alte aspecte care ma fac sa nu vreau momentan o relatie cu ea ar fi faptul ca deși am intrat in aceasta clasa cu 8.42 ea are media 10 iar eu sunt cam ultimul din clasa, deci da ar fi cam ciudat ". Am auzit multe lucruri stupide intr-un deceniu de TPU dar asta e undeva prin top 10 cred. Nu baiete, nu conteaza trust me, nu are absolut nici cea mai mica relevanta ca ea a intrat cu 10 si tu cu 8. In viata sa stii ca nici la joburi nu o sa te intrebe careva vreodata cu ce medie ai intrat in clasa a 9 a deoarece no one cares.

3. " Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? " Sa iti iei media de 8 in buzunar ca sa ai si tu ceva in pantaloni ca poate prinzi putin curaj si barbatie iar apoi sa o inviti la un suc. Daca refuza, n-ai pierdut nimic.

4. " P.S:Eu ma gandeam totusi sa ma combin cu ea prin Decembrie 2024 deoarece anul asta scolar e aproape pe terminate iar eu cum ma ocup cu agricultura nu prea as avea timp vara sa ma intalnesc cu ea si probabil s-ar supara pentru ca nu îi acord timp. " Boss ( nu stiu cum sa te iau ca imi pierd rabdarea la ce bullshit ai scris aici ) Tu ai luat macar in considerare daca fata asta ar vrea sa se combine cu tine? Tu doar iti faci planuri si scenarii de parca daca i-ai zice maine din senin sa va combinati, in doua zile vrea sa faca si nunta cu tine. Sau ai luat in considerare faptul ca prin decembrie 2024 cand i-ai pus tu gand sa o combini, o sa aiba deja pe altcineva? Poate ca altii nu vor astepta decembrie 2024 ca sa o invite la un suc. Sau te-ai gandit macar ca poate are deja un iubit care nu e de la voi din clasa/liceu? Si daca stii ca nu ai avea timp de o relatie, de ce vrei sa faci pasul asta? O relatie sa stii ca nu se mentine doar pe parcursul anului scolar iar in vacanta de vara sa-i zici " hai pa ca ma duc la sapa, fha ".