| WekTorALL a întrebat:

Am si eu nevoie de niste scenarii pentru balul bobocilor... ceva legat de biologie... Sau macar o sceneta pe roluri, dar legata de biologie. va rog mult;( mersi anticipat

3 răspunsuri:
| Alle_1389 a răspuns:

OMUL ŞI NATURA
( despre poluare )
Apa, Aerul, Pământul, Plantele, Animalele, Oamenii
PĂMÂNTUL : Sunt una dintre cele 9 planete care orbitează în jurul Soarelui. Am forma unei mingi din mai multe straturi de rocă şi metal. Sunt bogat în resurse naturale pe care oamenii le utilizează pentru a crea energie, bunuri şi materiale. Eu ofer cărbunii, petrolul şi gazele naturale, metalele, mineralele şi pietrele preţioase, argila şi altele.

APA : Exist pe Pământ de milioane de ani. Eu am permis apariţia şi dezvoltarea primelor vietăţi. Ocup trei sferturi din suprafaţa Terrei şi datorită mie i se mai spune şi Planeta albastră.
Sunt singura substanţă care poate fi întâlnită în toate cele trei stări ( lichidă, gazoasă, solidă ) şi mă aflu pretutindeni, în râuri, lacuri, mări, oceane, în atmosferă şi chiar şi în adâncul pământului.

AERUL : Mă aflu pretutindeni şi stiu că fără mine nu ar exista viaţa pe pământ. Formez acel înveliş în jurul Pământului, numit atmosferă şi sunt format din mai multe gaze ( oxigen, nitrogen, dioxid de carbon şi altele ).

PLANTELE : Noi, plantele, alcătuim lumea verde de pe Terra, care este foarte variată şi bogată, de la plante mici, greu de observat, până la uriaşii arbori de vârstă seculară. Încă de la apariţia omului pe Pământ, am fost prietenul cel mai apropiat, asigurându-i hrana, îmbrăcămintea, folosindu-i în prevenirea şi tratarea bolilor, la construirea uneltelor şi a locuinţelor.

ANIMALELE : Am apărut pe Pământ acum 650 milioane de ani. Suntem prezente prin peste un milion de specii, dintre care amintim : meduzele, coralii, melcii, viermii, insectele, şerpii, peştii, păsările, mamiferele. Ca şi plantele, avem un rol bine definit în viaţa omului. Suntem o sursă importantă pentru procurarea unor produse neceare vieţii lui ( carne, ouă, lapte, blană, grăsimi, piele, lână, pene). Unele dintre noi îl ajutăm pe om în activităţi ca transportul, paza, vânătoarea.

OMUL : Am apărut în urmă cu câteva milioane de ani în urmă. Dacă la început ne deosebeam foarte puţin de celelalte animale, cu trecerea timpului, primele născociri – focul, uneltele, vorbirea – ne-au diferenţiat de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balul bobocilor

| FrumusicaAndreea a răspuns:

Biologie?
Incearca ceva de genul "Discutie in Interiorul Celulei","Inauntrul unei Plante"...