| camilia1 a întrebat:

Am si eu o curiozitate: in Ardeal, mortul se ingroapa cu popa sau fara?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. Popa ramane afara.
Bai, frate! Sunteti dusi cu capu'! Voi ingropati si popa odata cu mortul?

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În Ardeal, Moldova sau Banat toti cei care se nasc sau mor au nevoie de serviciile parintelui de la biserica, fie ca e catolic sau crestin.

| Nutemaiholbadarling a răspuns:

Eu sunt din Ardeal si se ingroapa cu preotul.

| Ofiintă a răspuns:

Dece in oltenia si moldova nu se procedeaza la fel

| Simonikaa a răspuns:

Depinde de religie laughing. La religia ortodoxa se ingroapa cu preot, la alte religii nu stiu laughing. Si ca sa stii draga Camilia, religia ortodoxa e doar una. Nu exista religie ortodoxa din Moldova sau din Ardeal