| GabrielAndreiq a întrebat:

Am si eu o intrebare.Sunt cam obsedat de inaltimea mea. Am in jur de 1.75 si am 17 ani. Tata are 1.83 mama are 1.68. Pana la ce varsta pot sa mai cresc si cat. As putea atinge 1.80?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoană. Teoretic desigur că poți ajunge la 1.80, dar dacă ar fi să pariez, aș zice mai degrabă un 1.77. Se zice că la 16 ani deja 98% din înălțimea finală. Desigur diferă la fiecare.

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
In general, dupa varsta de 16 ani, baietii mai cresc aproximativ 1cm. pe an pana la varsta de 20 de ani, deci este posibil sa mai cresti aproximativ 3cm.

| danaieladaniela a răspuns:

Depinde de genetica ta.
Oricum in general baietii cresc pana la varsta de 21 de ani.
Oricumm nu o sa cresti mai mult de 5, 10 cm maxim.

| Violleta2022 a răspuns:

Baietii pot creste pana la varsta de 20 de ani.

Exista si o formula de aproximare, care am putea sa o incercam:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei + 13cm):2 + inaltimea baiatului.
in cazul tau (183+168+13):2=182cm