| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa merg in Italia sa raman acolo, dar sunt minora si trebuie imputernicire. Intrebarea mea este: Pot sa fac imputernicire pe o persoana care e inca acolo, sau doar pe cineva cu care merg? Ca merg singura, cu autocarul. Am mai fost anul acesta, si mi-am facut imputernicirea pe soferul autocarului, dar acum ca vreau sa raman, el nu poate sa isi asume raspunderea pentru mine atata timp...

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pe teritoriul unui stat membru al UE nu poti ramane o perioada mai mare de 90 de zile--- deci, nici pe teritoriul Italiei.

Ceea ce numesti tu "imputernicire" este,de fapt, o "declaratie notariala" prin care parintii tai semneaza si declara in fata notarului :
* ca sunt de acord cu calatoria in strainatate
*scopul calatoriei
*ruta urmata pana in statul de destinatie
*statul de destinatie
*perioada in care trebuie sa se desfasoare calatoria
*datele de identitate ale insotitorului
*indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reantoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.

1 răspuns:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu, ai nevoie de procură, iar aceasta va trebui semnată de părinţii tăi.
Baftă!