| PascutAlin1997 a întrebat:

Daca doresc sa merg la tatal meu in Spania si sunt minor am nevoie de imputernicire notariala. Se poate sa semneze mama si bunicul sau alt membru al familiei de oarece stie unde merg? Si insotitor soferul autocarului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratii (nu procuri) autentice de la ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Spania si indica un insotitor major, poate fi si soferul autocarului.
Mama ta va da declaratia la un notar public iar tatal tau la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Spania si ti-o va trimite. Va trebui sa stie toate datele soferului (nume, prenume, domiciliu, CNP, seria si numarul cartii de identitate sau pasaportului si data eliberarii).

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca esti minor trebuie sa semneze ambii parinti sau tatal tau poate face o procura in Spania sa o trimita mamei in care o imputerniceste pe mama ta sa semneze in locul lui procura de la notariat. In procura se specifica numele insotitorului. Insotitorul in cazul tau soferul trebuie sa scoata cazierul judiciar de la politie. Doar asa se poate.
Bafta!