| cornelaii a întrebat:

Am tulburare obsesiv compulsiva de la 10 ani, acum am 16 si am înțeles că tulburarea obsesiv compulsiva nu va "trece" pana pe la 18-19 ani, voi trăi toata adolescenta cu aceasta tulburare?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Medicul care ți a pus acest diagnostic ce ți a răspuns la întrebările alea?

| Geass1 a răspuns:

Dsm-5 spune că 40% din cei care au TOC în copilărie/ adolescență le va trece la vârstă adultă fără tratament. Acum, tu trebuie să faci o formă de tratament pentru a-ți trece (terapie doar sau și medicamentație) mai la sigur. Nu poate nimeni ști sigur cât va dura.

| Anonim430 a răspuns:

Nu există un timp fix în care TOC-ul va trece. Poate dura oricât, de la câteva zile la câțiva ani. Și depinde și de tine când va dispărea.