| vasy0693 a întrebat:

Am un atestat de facut cu tema: Muzica Jazz si am un capitol intitulat: Influenta jazzului aspura culturii americane in secolul 20.

Imi puteti da cateva idei despre aceasta tema? M-am blocat si numai stiu ce sa scriu. Mersi mult

1 răspuns:
| NimicSpecial a răspuns:

Pai..pentru inceput:Jazz-ul este un stil de muzica aparut la începutul secolului al XX-lea în statele sudice ale Statelor Unite, având provenienta în melodiile populatiei de culoare, urmasa a sclavilor de origine africana. În muzica de jazz se recunosc în special tonalitati de blues si ragtime, la care se adauga si elemente ale muzicii europene. Mai târziu au fost preluate ritmuri ale muzicii latino-americane. Jazz-ul este considerat prima si, pâna acum, unica forma de manifestare artistica din istoria culturii care s-a dezvoltat în Lumea Noua.

Desi de data relativ recenta, originea si semnificatia initiala a cuvântului "jazz" (la început pronuntat jass) este controversata. O ipoteza ar fi înrudirea fonetica cu expresia "chasse-beau", o figura de dans din Luisiana, cândva colonie franceza. Altii cred ca ar deriva din cuvântul Jézabel, numele unei prostituate din New Orleans, în ortografie americana "Jazz-Bel". În jargonul populatiei locale cuvintele jasm sau gism înseamna rapiditate si energie, au însa si o semnificatie erotica. În 1917, formatia Original Dixieland Jazz Band a avut mult succes la "New York Columbus Circle", si cuvântul "jazz" a intrat în vocabularul curent, desi aparuse deja cu referire la muzica în 1913 într-un ziar din San Francisco, fara sa fi avut un deosebit ecou. Jazz-ul îsi are originea în amestecul diverselor traditii muzicale ale sclavilor negri proveniti din Africa. Din traditia africana deriva stiluri de interpretare care lasa cantaretului un spatiu larg de executie si libertate de improvizare, cu o schema "Întrebare si raspuns" (Call-and-Response) pe un fond ritmic complex, ce duce la sincoparea melodiilor executate de diverse instrumente. Alte surse ale jazz-ului sunt constituite de cântecele rurale ale culegatorilor de bumbac, în stil blues, cântecele de leagan si cele religioase (negro spirituals, apoi gospel songs). La acestea s-au adaugat si elemente ale muzicii europene (marsuri, imnuri, muzica populara), mai ale unele armonii si acorduri, ca principii de organizare a unor anumite forme muzicale.
Jazzul are mai multe stiluri:New Orleans,Dixieland, Chicago, Swing, Bebop, Cool Jazz, si altele. Sper ca te-am ajutat!