| AndreeaDarie a întrebat:

Am visat acelasi vis de 3 ori. Si nu stiu daca e bine sau nu. HELP : Tot visez ca sunt in masina tatalui meu [singura ] si fac accident iar dupa intru intr-un lac cu masina, simt cum ma inec, simt cum ma scufund si nu pot sa fac nimic. ciudaaaat, dupa parca corpul meu incearca sa supravietuiasca desi in constiinta mea mi-as dori sa renunt si sa mor, dupa cateva secunde totul se intuneca si ma trezesc intr-o vale, unde bate vantul si e o lumina care vine dinspre cer dar nu e o lumina obisnuita cum e cea de la soare e o lumina alba... da stiu aiurea. Am visat asta de 3 ori in 2 zile, incep sa ma sperii, vreau sa va spun ca nu m-am uitat la vreun film de groaza in ultimele 3 saptamani. Foarte aiurea da na. Vreun sfat? Multumesc, funda!

2 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Poate este din cauza auto sugestiei sau ceva de genul asta.Te tot gandesti ca o sa visezi asta si chiar o faci.
Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator.
Am visat ca aveam o arma indreptata spre o fetita mica si era un politist langa mine.Mereu cand am vrut sa trag arma era blocata si eram urmarit de politie.Si dupa ce ma trezesc pot sa simt acea senzatie "nu am ce sa mai fac.O sa ajung la inchisoare si nu o sa mai vad ce este acum in jurul meu." care este destul de naspa.Mi-a fost putin frica sa nu visez iar asta si ma tot bantuia acest gand.Cand am reusit sa uit de vis nu l-am mai avut.

| adry2001 a răspuns:

Visele nu inseamna nimic. Orice ai visa este creatia mintii tale in timp ce dormi( nu prea stiu cum sa ma exprim) si in orice caz asta cam incepe sa se transforme in cosmar. Poate ai vazut ceva o stire sau te-ai uitat la vreun film, nu de groaza, dar poate ai vazut ceva asemanator undeva. Gandeste-te bine daca ai vazut asa ceva, si nu conteaza daca ai vazut asta acum 3 saptamani. Tu gandeste-te la ceva frumos inainte de culcare, poate inainte cu 1-2 ore plimba-te putin prin dormitori si gandeste-te la ceva frumos ce ai vrea sa visezia: de exemplu intalnesti o actrita preferata, sau te saruti cu baiatul iubit sau chestii de genul, iar cand te pui in pat inainte cu cateva minute sa adormi, mai gandeste-te o data. Daca asta nu functioneaza, du-te la un psiholog, ce sa zic...