| LordofCheese a întrebat:

Anul urmator o sa fiu anul 1 la facultate si ma gandeam sa incep sa invat o limba straina, in afara de engleza. Da mai bine pe CV cand ai 2 big grin. Acum in liceu fac franceza, dar nu o suport deloc si chiar daca fac din cls a5 nu stiu mai nimic. Asa ca m-am gandit sa aleg alta, cum ar fi Japoneza. S-ar putea sa ajung si pe acolo candva. Am auzit multe pareri, uni zic ca este usoara, alti ca e foarte grea... La momentul acesta nici la engleza nu sunt maestru, (mi-au trebuit vreo 7 ani sa invat engleza la nivelul la care sunt-mi-am dat interesu doar in ultimi 2 ani happy ) In 2-3 ani e posibil sa o invat destul de bine (lb japoneza )ca sa vb pe strata, ma uit la TV, citesc ziare..etc, lucruri pe care le face un cetatean de zi cu zi? Si in anul 3 de facultate o sa dau examanul Cambridge English: Proficiency

4 răspunsuri:
| MiruuuPoate a răspuns:

De ce nu incerci germana cred ca e mai ok ca japoneaza si in 2 ani obtii usor nivelul b2?

| thegatekeeper a răspuns:

Japoneza nu este extrem de grea, dar intr-adevar, ai nevoie de 2-3 ani pentru a ajunge sa o vorbesti fluent si sa inveti sa scrii (folosind kanji, simbolurile). Daca iti rezervi macar o ora pe zi pentru a invata/ repeta, cred ca sunt sanse sa reusesti in 2 ani. O alta varianta in ceea ce priveste limbile straine ar putea fi germana, care este cautata, la randul sau si care are si un grad mai mic de dificultate. Sau daca preferi, poti invata o limba nordica (suedeza, norvegiana, finlandeza etc.) Oricum, pentru japoneza cred ca vei avea nevoie de un curs, fiindca poate fi destul de dificil sa o inveti pe cont propriu astfel incat sa fii sigur ca inveti corect informatia.

| LordofCheese explică (pentru thegatekeeper):

Clar ca o sa fac cursuri, cele mai bune ar fi cele private cred. Si cu o limba nordica as alege norvegiana. Germana nu imi place.
Japoneza imi place mult cum suna, de asta as vrea sa o invat happy

| bobosf a răspuns:

Germana se cauta la job mai nou, pentru inceput iti recomand http://cursurigermana.ro