| MatanaTheCowardCheater a întrebat:

Are cineva manualul de Limba si Literatura Romana de clasa a X-a, editura Humanitas, sa-mi spuna si mie enuntul exercitiului 1 de la pagina 13, fiindca am facut comanda la manual si nu a sosit inca, iar profa ne-a dat tema? Multumesc frumos! Dau funda! :-)

Răspuns Câştigător
| EmySweety a răspuns:

Daca te referi la acel manual rosiatic atunci enuntul e urmatorul:
"Lucrari pe grupe.Gasiti in text elementele de oralitate a stilului referindu-va la:
-forme ale graiului viu (ziceri tipice ale poporului si particularitati regionale sau populare ale vorbirii)
-interjectii onomatopeice
-rime si asonante strecurate in expunere (de exemplu: "la vale cu proptele si la deal cu opintele.")
-enumeratii si juxtapuneri
-itnerogatii si exclamatii retorice care stabilesc un dialog al naratorului cu cititorul (de exemplu: "dar cine poate sta impotriva luii Danila Prepeleac?")

Sper ca am fost de folos

1 răspuns:
| MatanaTheCowardCheater explică:

Prea tarziu. But thanks anyway. :-)