| andy_3925 a întrebat:

As vrea cateva detalii despre profilul mate-info intensiv engleza.Am auzit ca e foarte greu, mult de invatat...nu stiu ce sa cred, dar decat sa ma duc la un profil uman si sa tocesc istorie si geografie, mai bine ma duc la real. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Mate`info intensiv inseamna 4 ore de info/ saptamana, iar din clasa a 11-a 7 ore de info/saptamana. Mate`info bilingv engleza inseamna mai multa engleza si o materie(istoria sau geografia Angliei ) in limba engleza. De profilul mate-info intensiv engleza nu am auzit. La mine in liceu sunt impartite cum am scris mai sus.
Acum sa iti zic de ambele... la mate info intensiv sunt mai multe ore de info, te pregatesti mai mult si eu zic ca e ok, daca iti place informatica. La mate`info bilingv engleza... cica e greu, dar e chiar simplu. Sa iti zic de ce. Eu sunt la un liceu de renume si stii cum e. Vin profii la clasa aia, care se presupune ca e cea mai grea din liceu, si dau note din burta, ca trebuie sa ridice nivelul clasei, na. Aia din clasa aia sunt cei care chiulesc cel mai mult, nu invata mai deloc, absente nu au si au mediile cele mai mari din liceu. Cam asa e la mine in liceu. Depinde f mult de clasa, de profesorii care iti pica la clasa si de liceul in care esti.

12 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

Daca-ti place matematica si informatica nu este greu, eu una urasc matematica, deci pentru mine e dezastru cu matea. Sunt la profil uman si nu stiu de ce spui ca trebuie sa tocesti geografie, pentru ca nu este importanta, decat daca vrei sa dai la bac. Si daca-ti place istoria nu va trebui niciodata sa tocesti. Oricum la uman e mult mai bine decat la real. happy

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Pai eu sunt pe profilul asta...Nu vrei sa stii cat am regtretat la inceput-e ma greu la 3 materii:mate-fizica-chimie, Daca esti ok cu astea 3, totul o sa fie ok]si iei totul ca pe o provocare mergi pe real. Iatoria ca istoria dar e mult la latina din cate am inteles.Bafta!`big grinhappy

| Ionutzsa a răspuns:

Nu e asa de greu la filo [iti spun din experienta proprie ] tongue
Spunea aici cineva ca e grea latina, ei bine mie nu mi se pare grea deloc tongue, majoritatea lectiilor sunt in romana, o sa traduceti ceva texte mai micute din carte, insa aveti acolo toate cuvintele traduse si faceti putina gramatica [ ca la orice lb] dar e usoara.

La mate-info nu stiu exact cum e, colegii din scoala de la mate-info se cam plang. Avem o profa de fizica data naibii si totusi clasa mea, desi e de filo, are medii mai mari decat cei de la mate-infowinking

Acum depinde si de tine. Daca iti plac lb straine, romana, esti creativa, sti sa faci compuneri, mergi pe real. Daca nu du`te la un profil uman.

App: exista si alte profile, gen stiinte sociale, stiintele naturii, care nu se bazeaza strict pe romana sau pe matematicabatting eyelashes

| Seline a răspuns:

La filologie este mult mai usor decat la mate-info, singurul lucru care te omoara la filo este latina(dar daca ai un profesor bun treci si hop-ul asta). La mate-info e grea si matematica, si informatica (iti bati capul mult cu ultimalaughing).
Daca intelegi matematica ( eu nu sunt asa sclipitoare, asa ca n-am inteles-o de aceea am urmat profilul filologie) atunci ai toate sansele sa intelegi si informatica, sa te descurci.
Succeshappy

| vinty a răspuns:

Lasa realul este mult mai usor la uman, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa te duci la real doar daca stapanesti bine materiile astea; nu inteleg care e faza cu toceala insa, parerea mea e ca inveti mult mai mult la real decat la uman.Ai romana si istoria pe care trebuie' sa le stii, asta depinde foarte mult si de liceu si de pretentii, dar de romana nu scapi la niciun profil...si sa inveti cateva lectii de istorie acolo, asa greu e? Nu e vorba de toceala aici, e vorba de retinut niste chestii elementare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza inveti si la mate-info intensiv, nu te complica gandeste-te daca o sa rezisti programului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa urmez acelasi profil pentru ca nu ma descurc la: franceza, latina si geografie. Totusi stiu f.bine engleza(aproape la perfectie) si mai stiu si araba la perfectie iar la romana sunt destul de buna. Iubesc matematica si chimie totusi urasc fizica, mi se pare f. grea(Desi am media 10 la fizica). Totusi as vrea sa stiu daca se da examen de engleza la intensiv?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa dau la acelasi profil, dar ma intereseaza daca se da examen la engleza pentru admitere.
Va raman recunoscatoare daca ma ajutati. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ce data se da examenul la engleza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asi vrea sa mananci si tu un **** dar nu vrei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cineva de aici la mate info intensiv engleza? dar nu bilingv engleza ca am auzit ca e mai bine la int engleza decat la bilingv big grin