| Cillyyyyyyyyy a întrebat:

Aţi trecut vreodată prin perioade foarte dificile? Eu sunt într-un moment al vieţii în care pur şi simplu nu mai simt, nici plăcere, nici satisfacţie, nici nimic. Am devenit foarte depresiv şi habar n-am ce să fac. Totul se datorează din cauză că niciodată nu am ştiut să preţuiesc ce am, niciodată nu m-am bucurat de lucrurile mărunte. mereu am vrut mai mult, ajungând ca într-un final să nu mai am nimic.

Răspuns Câştigător
| тecнιннιlα a răspuns:

Banuiesc ca ai "pierdut" ceva, pe cineva. Nu neaparat la propriu. Sau poate ti-ai pierdut doar cheful de viata.
Vei mai intalni astfel de situatii in decursul vietii. Nu vreau sa te descurajez.
Incearca cand ai o stare, amintire sa iti ocupi timpul, mintea cu ceva. Fa ceva, orice (joaca-te, munceste, alearga etc.) ca sa iti iei gandul de la probleme.
Daa ai avut o cearta intensa sau te-ai indepartat incearca daca crezi ca merita efortul, atentia, sa repari acele lucruri, sa vorbesti de exemplu.
Daca nu, va trebui sa te detasezi de oricine si orice iti provoaca rau fizic sau mental.
Va fii mai bine crede-ma. Stiu ca suna cliseic dar chiar daca acum esti trist sau fara chef de viata vor veni momente atat de bune incat perioada asta va deveni o amintire.
Nu te descuraja happy. Incearca sa vezi partea buna in orice, incearca sa te linistesti putin si sa reflectezi la cum iti decurge viata.
Stii cum se spune, e viata ta. Nu iti place, schimb-o.
Smiiiiiiileeeeeeeeeeeeeee :O happy ^_^.

3 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Da, am trecut. Nu a fost chiar asa de usor dar am ajuns bine. Sper ca si tu sa fii!

| Teffan a răspuns:

Perioadele depresive nu sunt ceva pe care le poți învinge usor,dar vor trece in timp, daca ești in compania oamenilor care te fac fericit.
Niciodată sa nu te afunzi in singurătate.
Singurătatea, este buna atunci cand vrei sa te mai cunoști pe tine, sa petreci mai mult timp cu tine.
Nu e pentru toată lumea, cum ar fi pentru oamenii introvertiți care se simt bine in singurătate.

Deci evit-o si stai in compania apropiaților.

| Andrei883 a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti o ocupatie, ceva care sa nu te lase sa gandesti prea mult la fel si fel de probleme. Iti garantez ca va ajuta.