| uNNe a întrebat:

Avem cinci case diferite, fiecare vopsita in alta culoare. In case locuiesc persoane de nationalitati diferite, care prefera bauturi diferite. Fiecare persoana are pe langa ea un anumit animal si fumeaza o anumita marca de tigari.

1. Englezul locuieste in casa rosie.
2. Suedezul are un caine.
3. Danezul bea ceai.
4. Casa verde este la stanga casei pictata in alb.
5. Persoana din casa verde bea cafea.
6. Persoana care fumeaza Pall Mall creste pasari.
7. Persoana din casa galbena fumeaza Dunhill.
8. Persoana din casa din mijloc bea lapte.
9. Norvegianul locuieste in prima casa.
10. Persoana care fumeaza Blend locuieste in casa vecina celei unde se cresc pisici.
11. Persoana care creste cai locuieste langa cel care fumeaza Dunhill.
12. Persoana care fumeaza Blue Master bea bere.
13. Germanul fumeaza Prince.
14. Norvegianul locuieste alaturi de casa vopsita in albastru.
15. Cel care fumeaza Blend este vecin cu persoana care nu bea decat apa.

Intrebarea este cine are acvariul cu pesti.

Deci mi la spus un prieten si am inceput sa rad pentru ca restul sau prins dar eu nu cine sti i dau funda va rog repede:o

Răspuns Câştigător
| MysticWayz a răspuns:

Englezul sta in casa 3. Englezul nu bea ceai. Englezul nu bea cafea. Nu are un caine. Nufumeaza Dunhill. Nu fumeaza Prince. Nu sta in casa galbena. Nu locuieste alaturi de norvegian.
Suedezul sta in casa 4 sau 5. Nu sta in casa rosie. Nu bea ceai. Nu fumeaza Prince. Nu arepisici.
Norvegianul nu are un caine. Nu bea lapte. Nu bea ceai. Nu sta in casa alba. Nu bea bere. Nuare pasari.
Danezul sta in casa 2. Nu are un caine. Nu fumeaza Blue Master. Nu sta in casa rosie. Nu sta incasa verde. Nu sta in casa din mijloc.
Germanul nu are un caine. Sta in casa 4 sau 5. Nu are pisici. Nu are pasari. Nu bea bere.
In casa verde nu se bea lapte. Nu se fumeaza Blue Master. Aici nu sta danezul. Nu se fumeazaDunhill. Casa 3 nu e verde. Casa 5 nu e verde.
Germanul are acvariul cu peşti. happy Sper ca te'am ajutat.