| Luci2012 a întrebat:

Aviz amatorilor de efectuare de cursuri de perfectionare, sau daca esti somer pentru a te califica in alta meserie.
Sa vedeti ce mi s-a intamplat.Am facut un curs prin ASSD si am luat o teapa de nu se poate.Cursul cica era gratuit pentru someri si cand colo toate cheltuielile privind practica am suportat-o noi someri din propriile buzunare.Sa crezi asa ceva? Asa s-a intamplat prieteni.Sincer nu va recomand sa face cursuri cu ASSD.Va recomand sa faceti cu oricare firma dar nu cu asta, ca sa nu patiti ce am patit eu.Bafta multa in calificari! Stiti cumva o firma serioasa care face cursuri de bucatar?

10 răspunsuri:
| andreitraineranc a răspuns:

Confirm cele spuse de tine luci2012

| gheorghemarin1978 a răspuns:

Eu stiu ca la Eurodeal se fac cursuri de bucatari, detalii aici:http://cursuridecalificare.ro/,oricum nu inteleg la ce cheltuieli de practica va referiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghemarin1978):

Haideti sa va spun ce am patit cu firma Eurodeal.
Am facut acum cativa ani un curs de bucatar pentru ca voiam sa ma angajez. Cursul a fost tinut in bataie de joc adica nu am facut practica si nu am invatat mai nimic. Ba chiar la sfarsit un tip brunet cred ca avea cam 40 de ani si care zicea ca e director a cerut spaga de la noi cursantele cica pentru doamnele de la comisia de examen de la minister. nu recomand. a fost pierdere de timp si de bani.

| gheorghemarin1978 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te cred, in mod sigur confunzi firma, si nu dai date reale, daca era asa trebuia sa spui anul in care ai absolvit, sa dai mai multe detalii...eu am cunostinte care au facut cursuri acolo si care se plangeau de prea multa practica... uite aici ce lucruri frumoase spun oamenii de cei de la Eurodeal:https://www.facebook.com/cursuridecalificare.ro?sk=reviews

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghemarin1978):

Nu confund! Eurodeal sunt cei din Pantelimon la Delfinului. Am fost cu inca 2 colege de scoala si toate am fost nevoite sa dam spaga.Deci noi trei am facut cursul acela si asta am patit. Tu Gheorghe zici ca datele mele nu sunt reale. Ce spui daca eu iti spun ca poza ta e falsa si e luata de pe net? chiar am cautat cu prietenul meu si poza ta e luata de pe siteul http://mensfashion.about.com/. Din ce scrii tu ai avut cunostinte care au facut cursuri acolo. Dar tu daca nu ai fost la curs de ce scrii? Vad ca pe siteul asta tu ai scris de vreo 10 ori si in ce scrii faci numai reclama la Eurodeal. Lasa pe cei care au fost la curs sa scrie. Deci tu minti si nu eu. Colegele mele sunt de acord cu mine. O zi buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghemarin1978):

Am gasit poza de la profilul tau aici: https://www.pinterest.com/pin/375417318910339164/.
Sa nu mai zici tu ca datele tale sunt reale si ale mele nu. O zi buna.

| gheorghemarin1978 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, te-ai indragostit de mine nu-i asa, asta-i motivul pentru care ai cautat pe net poza mea? Sunt frizer de meserie si imi plac tunsorile de toate felurile.
Nu am facut acolo nici un curs doar rude si cunostinte care s-au angajat dupa curs, cunosc bine firma fiindca sunt vecin cu ei, o sa-i spun patronului lor despre discutia de aici, dar daca este asa cum spui de ce nu te duci sa-ti dea banii inapoi? Tu si cu colegele tale. Este un om bun si de aceea nu cred nimic din ce spui, cred ca esti de la o firma concurenta de-a lor, asa am patit si noi la salonul de coafura cu asa zisi clienti dar patronul a rezolvat-o cu ei latribunal.

| Andreea1977 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Simona,
Eu am facut aici un curs, nu de bucatar ci de calculator unde am invatat multe si am fost tratata cu mare bun simt, am invatat lucruri noi si am gasit si un loc de munca mai usor dupa ce am terminat.

La final am achitat taxa de examinare, am primit bon fiscal.
Tu probabil confunzi taxa de examinare cu "spaga""...ce ai dat tu nu e spaga ci se plateste diploma si comisia cum este normal.

Vad ca scrie si pe site-ul lor la cursul de bucatar:
"Pentru a putea obtine certificatul de calificare trebuie sa treceti printr-un examen, el consta intr-o proba scrisa(test grila) si o proba practica(veti face un preparat culinar).
Pot participa la examen toti cei care achita taxa de examinare si eliberare certificat de 50 de lei."

Din cate vad este o scoala serioasa, au multi cursanti, sunt vechi pe piata, asa ca fie nu ai fost tu facuta pentru meseria asta si nu ti-a placut fie iti place sa vorbesti aiurea de rau alte persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghemarin1978):

Draga Gheorghe (sau Marin) ceea ce zici e cusut cu ata alba. Daca esti frizer sa inteleg ca cei cu site-ul din America nu au gasit alta poza in afara de a ta? Daca esti veci cu firma aia inseamna ca stii ce se intampla acolo? Patronul sta de vorba cu tine ca sa iti dai seama ce fel de om este? Nu vrem banii inapoi dar e bine sa stie si altii ce am patit noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea1977):

Deci noua ne-a cerut spaga si am facut cursul de bucatar in 2007. Nu stiu cum o fi acuma si nici nu ma intereseaza. Eu iti spun ce am patit atunci. Dupa aia am o alta colega care a facut cursul de ospatar la astia acum cativa ani si au fost cursantele nevoite sa vina cu pahare de acasa nici macar pahare nu aveau despre ce vorbesti tu? Eu am zis ceva si tu ai zis altceva care nu are legatura cu discutia asta. Ca sa stie si altii ce am patit noi ca afara e voprsit gardul si inauntru e leopardul cum se zice.