| ana_2324 a întrebat:

Azi am gasit intr-o revista cu diferite calcule destinata copiilor dde cls a5a niste intrebari si exerciti mai grele! am pus aceste intrebari colegilor mei dar uni nu au stiut sa raspunda! daca rezolvati cel putin trei sau patru din aceste exerciti si sunt corecte veti primi funda si voturi!(iar celalalte raspunsuri corecte vor primi voturi)

exercitiile sunt:

1ex:

determinati toate numerele naturale mai mici decat 90, care impartite la sa dea catul egal cu restul.

2ex:

suma a zece numere naturale diferite este45.Aflati produsul acestor numere.

?

ex3
aratati ca numarul P=81+2+4+6+8+...+160 este egal cu patrat unui numar natural.

ex4

suma a daua numere naturale este 2705.Aflati numerele daca unul dintre ele este cu 9 mai mare decat triplul celuilalt.

scuze categoria dar e mai accesata!

1 răspuns:
| fsorin96 a răspuns:

Ana,ai putea sa ne arati cum se rezolva? Sa stim in viitorbig grin